Search
Close this search box.

Vyškovský betlém si udělá výlet do pražského Slovanského domu

Poprvé jej mohli Vyškované obdivovat v předvánočním čase před třemi lety. Z lipového dřeva vyrostl chlév, Josef, Marie, Ježíšek i další postavy. Betlém pro město vyřezal sochař a řezbář Tomiš Zedník a každým rokem ho pod vánočním stromem na Masarykově náměstí v adventním čase obdivovaly stovky Vyškovanů i návštěvníků města. Nyní si udělá výlet do Prahy.

Vyškovský umělec bude totiž dílo prezentovat na mezinárodní umělecké výstavě ve Slovanském domě v Praze. Pátý ročník Doll Prague se uskuteční od pátku 23. do neděle 25. listopadu.

Výstava je určená jak obdivovatelům umění, sběratelům a investorům, tak široké veřejnosti. Zájemci si prohlédnou umění z Evropy, Afriky nebo třeba z dalekého Japonska a Nového Zélandu. „Při mém jiném projektu v Praze mě oslovila jedna z organizátorek výstavy. V mé knize viděla vyškovský betlém. Zájem mě samozřejmě potěšil, zase to bude nová zkušenost. Betlém uvidí i jinde než ve Vyškově,“ zhodnotil Zedník.

Právě to těší i starostu města Karla Jurku. „Vyškov získal díky betlému originální a umělecky hodnotnou výzdobu. Jeho vystavení v Praze může představovat i pozvánku na vyškovské vánoční náměstí,“ poznamenal starosta Jurka.

Dílo vyškovského umělce nahradilo slaměný betlém s papírovými figurami a mobilní plátěnou stanovou střechou, což každoročně přinášelo kvůli počasí nepříjemnosti. Od prosince 2015 se tak Vyškované scházejí u dřevěné stavby, která postupně čítala víc než deset postav včetně zvířat. Po návratu z hlavního města nebude na Masarykově náměstí chybět pochopitelně ani letos.

Tomiš Zedník vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor kamenosochařství, v posledních letech se věnuje volné tvorbě. Účastnil se několika mezinárodních výstav, své dílo představil v loňském roce také v Döbelnu, vyškovském partnerském městu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient