Vyškovský betlém si udělá výlet do pražského Slovanského domu

Poprvé jej mohli Vyškované obdivovat v předvánočním čase před třemi lety. Z lipového dřeva vyrostl chlév, Josef, Marie, Ježíšek i další postavy. Betlém pro město vyřezal sochař a řezbář Tomiš Zedník a každým rokem ho pod vánočním stromem na Masarykově náměstí v adventním čase obdivovaly stovky Vyškovanů i návštěvníků města. Nyní si udělá výlet do Prahy.

Vyškovský umělec bude totiž dílo prezentovat na mezinárodní umělecké výstavě ve Slovanském domě v Praze. Pátý ročník Doll Prague se uskuteční od pátku 23. do neděle 25. listopadu.

Výstava je určená jak obdivovatelům umění, sběratelům a investorům, tak široké veřejnosti. Zájemci si prohlédnou umění z Evropy, Afriky nebo třeba z dalekého Japonska a Nového Zélandu. „Při mém jiném projektu v Praze mě oslovila jedna z organizátorek výstavy. V mé knize viděla vyškovský betlém. Zájem mě samozřejmě potěšil, zase to bude nová zkušenost. Betlém uvidí i jinde než ve Vyškově,“ zhodnotil Zedník.

Právě to těší i starostu města Karla Jurku. „Vyškov získal díky betlému originální a umělecky hodnotnou výzdobu. Jeho vystavení v Praze může představovat i pozvánku na vyškovské vánoční náměstí,“ poznamenal starosta Jurka.

Dílo vyškovského umělce nahradilo slaměný betlém s papírovými figurami a mobilní plátěnou stanovou střechou, což každoročně přinášelo kvůli počasí nepříjemnosti. Od prosince 2015 se tak Vyškované scházejí u dřevěné stavby, která postupně čítala víc než deset postav včetně zvířat. Po návratu z hlavního města nebude na Masarykově náměstí chybět pochopitelně ani letos.

Tomiš Zedník vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor kamenosochařství, v posledních letech se věnuje volné tvorbě. Účastnil se několika mezinárodních výstav, své dílo představil v loňském roce také v Döbelnu, vyškovském partnerském městu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak