Vyškovská radnice letos investuje do škol miliony korun

Miliony korun pošle letos vyškovská radnice do svých mateřských a základních škol. Zejména letní měsíce tak budou znovu patřit nejrůznějším opravám a vylepšením. Investice směřují do oprav fasád nebo do pořízení herních prvků na zahrady.

Například školní družina při Základní škole Purkyňova má kapacitu 240 dětí a je téměř naplněna. „Jejich každodenní pobyt venku a aktivní odpočinek po vyučování je pro nás důležitý. Prostor zahrady je nicméně zastaralý a některé prvky už nesplňují normy. Nově plánujeme lezeckou stěnu, most s dřevěnou lávkou, lanové centrum mezi stromy nebo skluzavku. Pochopitelně myslíme na bezpečnostní dopadové plochy,“ přiblížil ředitel školy Luděk Höfer. Pět herních prvků v prostorné zahradě plánují i v Mateřské škole Puškinova. Kromě úpravy terénu dojde k instalaci například kovového kolotoče se sedátky, lezecké stěny nebo prolézací věže se skluzavkou.

Špatný stav prvků trápil i vedení Mateřské školy Sochorova, kde pořídí sedm druhů herních prvků. Rovněž dojde k odstranění zchátralé dřevěné stavby pro uložení hraček a dalšího vybavení, kterou nahradí nová. Na Palánku se už rozběhla oprava chodníků před budovou mateřské školy.

Se zcela zásadní investicí operují na Základní škole Tyršova. Rozpočet projektu financovaného zejména z Integrovaného regionálního operačního programu je bezmála 13 milionů korun. „Jedná se mimo jiné o investice do odborných učeben. Například vybavení učebny chemie pamatuje dobu vzniku školy, takže se stejně jako učebna technických prací dočká úplné rekonstrukce. Nově necháme vybudovat multioborovou učebnu. Poslouží zejména výuce výpočetní techniky, k dispozici ale bude i pro další předměty, jako je matematika nebo přírodopis. Ze získaných peněz zároveň rozšíříme jazykovou laboratoř. Novými názornými pomůckami dovybavíme také učebnu fyziky,“ vyjmenoval ředitel školy Zdeněk Pitela.

V rámci bezbariérovosti pak nechá vedení příspěvkové organizace vybudovat výtah. Rovněž se zaměří na zajištění nové vnitřní sítě školy a vnější připojení k internetu. Projekt nazvaný Rozvoj klíčových kompetencí má na Základní škole Tyršova plynule probíhat do konce května příštího roku. „Zatím se nám nasčítaly akce, které jsou rozpočtované na asi dvacet milionů korun. Samozřejmě ještě nejsme u konce, další záměry přibývají. Představujeme jen některé z nich. Mám každopádně velikou radost, že podpora významných projektů v oblasti školství má ze strany radnice dlouhé roky hmatatelnou podobu,“ poznamenal místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Vzápětí připomněl další akce. Oprava fasády v podobě nátěru pláště budovy silikonovou omítkou, montáž nového zábradlí a výměna okenních parapetů tak čeká budovu Mateřské školy Dědická. Dočká se i montáže nového přístřešku nad vstupem do suterénu. Silikonová omítka čeká také na objekty mateřinek Havlíčkova nebo Šikulka. „Pochopitelně stejně jako jinde necháme opravu fasády provést v době prázdninového provozu,“ ujistila ředitelka Šikulky Milena Moravcová. Tam se dočkají rovněž rekonstrukce dopravního hřiště.

Mateřská škola Hraničky se zase zaměří na pokračování několikaleté rekonstrukce elektrických rozvodů. Konvektomat pak zjednoduší a zmodernizuje práci ve školní kuchyni. V Mateřské škole Jarní zase chtějí pokračovat v opravě ležaté kanalizace. „Investice do vzdělávání a vylepšování školního prostředí jsou pro nás velmi důležité. Do projektů šly v minulosti desítky milionů korun, v nastoleném trendu pokračujeme i letos. Těší mě tedy, že se podmínky na našich školách rok od roku vylepšují,“ doplnil místostarosta Jurka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient