Vyškovská fara má ožít. Město pomůže farnosti půl milionem korun

Špatná je střecha i fasáda, s výraznými náklady se počítá také uvnitř budovy. Fara stojící v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie chátrá. Rekonstrukce je podle Římskokatolické farnosti Vyškov jednoznačně nutná. Ovšem financování oprav ze státního rozpočtu je podmíněné vlastním podílem farnosti v milionové výši.

Vyškovští zastupitelé tak na svém posledním zasedání konaném v pondělí 17. září odsouhlasili poskytnutí individuální investiční dotace. Na faru město pošle půl milionu korun. Objekt by díky tomu mohl výrazně ožít. „Stará fara má totiž sloužit aktivizaci dětí, mládeže, rodin i nejstarší generace. Rozvinutí intenzivnější činnosti má spočívat v posilování mezigeneračních vztahů, zapojení osamělých lidí do komunitního života, v předcházení krizových stavů v manželství nebo v poradenství pro osoby nacházející se v těžkých životních situacích. K tomu ovšem farnost potřebuje odpovídající prostory. Rekonstrukce fary je jednoznačně potřeba. Neodmyslitelně k Vyškovu patří, je součástí středu města,“ nastínil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Zastupitelé tak zvedli ruku pro dotaci na stavební práce a ostatní související investiční náklady. „Myslíme tím nejen konkrétní stavební zásahy, ale i technický dozor investora nebo třeba projektový dozor,“ doplnil místostarosta Jurka. Investiční dotace půjde z nespecifikované rezervy města.

Zastupitelé nakonec schválili i další individuální dotace: například Český svaz chovatelů, základní organizace Vyškov dostane peníze na rekonstrukci kuchyně (100 tisíc), mažoretkový klub FALCO – Orel Vyškov na pořízení nových soutěžních dresů (50 tisíc), Sportovnímu klubu TRASKO Vyškov pomůžou prostředky na mezinárodní závod v Las Palmas a na tréninkový kemp v Bulharsku (dohromady 65 tisíc), Jezdeckému sportovnímu klubu Vyškov poslouží peníze na chrániče, přilby či překážkový materiál (40 tisíc), Tělocvičná jednota Sokol Vyškov pak částečně z dotace zaplatí rekonstrukci pánského sociálního zařízení (250 tisíc).

PIAFA Vyškov pak plánuje posílit možnosti terénních týmů, které vyjíždějí ke zdravotně postiženým, duševně nemocným nebo sociálně znevýhodněným klientům. „A to nákupem osobního auta na zajištění těchto služeb. Zastupitelé organizaci schválili částku 240 tisíc korun,“ zmínil další z dotací místostarosta Jurka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak