Vyškov získal ElektroOskara za sběr vyřazených elektrospotřebičů

Rozbité fény, kulmy, toustovače, žehličky, pračky, ale i počítače, mobilní telefony nebo televize. Loni zhruba 87 tun, letos přes 123 tun. Vyškov získal za největší procentní nárůst sběru elektrospotřebičů při meziročním srovnání obou let prvenství v kategorii měst nad deset tisíc obyvatel. Z hradu Špilberk, kde slavnostní vyhlášení výsledků pro Jihomoravský kraj před několika dny proběhlo, si zástupci vyškovské radnice odvezli sošku ElektroOskara.

Půlkilogramovou trofej pro vítěze soutěže ve sběru vysloužilých spotřebičů získal Vyškov poprvé. To, že jsou Češi považováni za krále recyklace, platí u Vyškovanů dvojnásob. V podobných kláních se totiž město na předních příčkách umisťuje pravidelně. „Vyškované se vysloužilou elektroniku, která patří do červených kontejnerů nebo v případě objemnější na sběrný dvůr, naučili aktivně třídit. Udělali jsme několik kroků, posílili informovanost veřejnosti, zlepšili evidenci, a to nás zřejmě posunulo na první příčku. Mnozí lidé třídění obecně považují za samozřejmost, pevně věřím, že i ostatní nebudou například staré baterie nebo počítačové klávesnice vyhazovat do běžných kontejnerů na komunální odpad,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Klání vyhlásila společnost Elektrowin, která se specializuje na zpětný odběr a zpracování vysloužilých elektrospotřebičů. Certifikát, sošku ElektroOskara a finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun převzal společně s místostarostou Josefem Kachlíkem, který má oblast v gesci. „Finanční odměnu využijeme zpět na další zkvalitnění třídění odpadu,“ přislíbil místostarosta Kachlík.

Vyškov byl hodnocený za období od října 2017 po září 2018. „Lidé věnují třídění nepotřebného elektra stále větší pozornost, přesto nepolevíme, budeme dál apelovat na ekologické chování Vyškovanů, aby spotřebiče nekončili bez užitku ve směsném odpadu,“ zdůraznil vyškovský místostarosta.

Ve stejný den se zástupci města rovněž dozvěděli, že se Vyškov ani v soutěži My třídíme nejlépe pořádané obalovou společností Eko-kom ve spolupráci s Jihomoravským krajem neztratil. Skončil čtvrtý. Například v roce 2014 Vyškov zvítězil, poslední tři roky byl vždy bronzový.

Mezi stěžejní kritéria patří množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst, posuzovaná je i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů. „Naše podpora pro třídění odpadů je samozřejmostí. Někdy a někde je to z objektivních důvodů obtížnější, nicméně právě dlouholeté výsledky našeho města poukazují na to, že je přístup Vyškovanů velmi dobrý,“ ocenil místostarosta Kachlík.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak