Vyškov odhalí památník padlým v 1. světové válce

Vyškov se v následujících dnech dočká příjezdu důstojné připomínky sto let starých událostí. Vytesaná je z pískovce a měří přes dva metry. Památník padlým v 1. světové válce se objeví nedaleko vstupu vyškovského hřbitova. Sochu ženy objímající prázdný kabát na místo usadí stavební jeřáb. Podruhé velkou pozornost přiláká o pár dní později: ve čtvrtek 13. září se totiž dočká za přítomnosti významných hostů slavnostního odhalení.

Ještě než v sedm hodin večer v rámci jubilejního ZpívejFestu zapěje sbor ze slovenských Michalovců Pro Musica – Magnólia, zraky vedení města budou patřit právě soše zlínského akademického sochaře Radima Hankeho. Památník představuje ženu s kabátem svého muže, milence, syna. Kabát je tu zástupným vyjádřením člověka, jehož tělo opustila duše. V prázdných rukávech je bezmocnost. „Ztvárnění památníku padlým se nám od začátku velmi líbilo. Ačkoliv znázorněné téma není veselé a odkazuje k těžké době, výsledek je velmi vydařený a vkusný. Může evokovat mnohé, je na každém, co si představí, skončí však u přesvědčení o nesmyslnosti války,“ zmínil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Socha vysoká 210 centimetrů bude osazená na 60 centimetrů vysokou umělou terénní podnož ve tvaru nízké čtyřboké pyramidy. Čelní stěnu podnože ve tvaru trojúhelníku budou tvořit kamenné desky, stejně jako horní rovnou plochu pyramidy. Poslouží k pokládání květin, rovněž na ní bude vysekaný nápis Obětem první světové války.

Vedení radnice vnímá 100. výročí konce 1. světové války za vhodnou příležitost k tomu, že památník vznikl. Ztvárnění je bez jmen padlých. A to zejména kvůli nejasnostem v datech padlých či ve tvarech jejich příjmení. „K dispozici bude nicméně QR kód, který uživatele chytrého telefonu standardně dostane k dalším informacím, včetně seznamu padlých vojáků. QR kód bude umístěný na přilehlém sloupku osvětlení,“ prozradil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Podstatnou součástí slavnostního odhalení bude i udělení šestice významných ocenění. Vedení radnice udělí Čestné občanství města Vyškova bývalému starostovi Kamilu Královi, bývalému místostarostovi Břetislavu Gregorovi a někdejšímu přednostovi Okresního úřadu ve Vyškově Pavlu Vašíčkovi. Cenu města Vyškova pak obdrží dlouholetý pedagog gymnázia Alois Kleveta, bývalý ředitel Muzea Vyškovska František Korvas a bývalý cyklistický závodník a zejména trenér Břetislav Usnul. „Zasloužili se o rozvoj Vyškova a jeho dobré jméno nejen u nás. Poděkujeme jim za jejich úsilí a dlouholetou práci. Ocenění se deset let nepředávalo, odhalení památníku je vhodnou příležitostí,“ uzavřel starosta Goldemund.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak