Vyškov chce zvýšit počet nádob na přepálený olej

Už žádné lití do záchodů nebo kuchyňských dřezů. V ulicích Vyškova jsou půl druhého roku, osvědčily se, a začala tak jednání o zhuštění jejich sítě. Řeč je o kontejnerech ke sběru použitého oleje. Sběrné zelené nádoby o objemu 240 litrů jsou umístěné v deseti vyškovských lokalitách. Jde tak o další formu třídění odpadu, ve kterém je Vyškov dlouhodobě velmi úspěšný.

Například po dosmažení řízků je třeba slít přepálený olej z pánve nebo fritéz do plastové lahve, zašroubovat ji a odnést do speciálního kontejneru. „Vyškov je v dané otázce napřed, protože nádoby máme v ulicích už od ledna 2017. Nicméně všichni slýcháváme zprávy z ministerstva životního prostředí, že má stejně dojít k povinnému sběru olejů. Jsme rádi a vděční za to, že obyvatelé našeho města už použitý olej třídit začali. Budeme proto vést jednání o posílení počtu nádob,“ potvrdil vyškovský starosta Karel Jurka.

Soukromá svozová společnost si sama monitoruje, aby nádoby nebyly přeplněné. „V loňském roce šlo o něco nového a neprobádaného, nyní víme, že projekt funguje, a samozřejmě vyžadujeme, aby lidé, když už olej zodpovědně třídí, měli vždy možnost jej do nádoby vhodit. Nemůžeme mít ovšem oči všude, takže uvítáme podněty od Vyškovanů, pokud by byl někde problém s přeplněností. Zároveň rádi přivítáme návrhy, kde by se nové nádoby mohly objevit,“ vyzval starosta Jurka.

Dosud jich je v ulicích města deset, například v lokalitách Jarní, Lípová, Revoluční, Tyršova, Karla Čapka, na Sídlišti Osvobození nebo na Palánku. „Vylévání potravinářských olejů do odpadu způsobuje jejich usazováním v kanalizaci velké komplikace a škody. Následkem může být neprůchodná domovní kanalizace. Oleje a tuky mají obyvatelé přelévat ideálně do PET lahví a dobře je uzavřít. Zelené a jasně označené kontejnery pak mají klasický otvor na vhození,“ popsal postup vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak