Search
Close this search box.

Vyškov chce zvýšit počet nádob na přepálený olej

Už žádné lití do záchodů nebo kuchyňských dřezů. V ulicích Vyškova jsou půl druhého roku, osvědčily se, a začala tak jednání o zhuštění jejich sítě. Řeč je o kontejnerech ke sběru použitého oleje. Sběrné zelené nádoby o objemu 240 litrů jsou umístěné v deseti vyškovských lokalitách. Jde tak o další formu třídění odpadu, ve kterém je Vyškov dlouhodobě velmi úspěšný.

Například po dosmažení řízků je třeba slít přepálený olej z pánve nebo fritéz do plastové lahve, zašroubovat ji a odnést do speciálního kontejneru. „Vyškov je v dané otázce napřed, protože nádoby máme v ulicích už od ledna 2017. Nicméně všichni slýcháváme zprávy z ministerstva životního prostředí, že má stejně dojít k povinnému sběru olejů. Jsme rádi a vděční za to, že obyvatelé našeho města už použitý olej třídit začali. Budeme proto vést jednání o posílení počtu nádob,“ potvrdil vyškovský starosta Karel Jurka.

Soukromá svozová společnost si sama monitoruje, aby nádoby nebyly přeplněné. „V loňském roce šlo o něco nového a neprobádaného, nyní víme, že projekt funguje, a samozřejmě vyžadujeme, aby lidé, když už olej zodpovědně třídí, měli vždy možnost jej do nádoby vhodit. Nemůžeme mít ovšem oči všude, takže uvítáme podněty od Vyškovanů, pokud by byl někde problém s přeplněností. Zároveň rádi přivítáme návrhy, kde by se nové nádoby mohly objevit,“ vyzval starosta Jurka.

Dosud jich je v ulicích města deset, například v lokalitách Jarní, Lípová, Revoluční, Tyršova, Karla Čapka, na Sídlišti Osvobození nebo na Palánku. „Vylévání potravinářských olejů do odpadu způsobuje jejich usazováním v kanalizaci velké komplikace a škody. Následkem může být neprůchodná domovní kanalizace. Oleje a tuky mají obyvatelé přelévat ideálně do PET lahví a dobře je uzavřít. Zelené a jasně označené kontejnery pak mají klasický otvor na vhození,“ popsal postup vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient