Vyšetřovatelé ukončili šetření lednového požáru prostějovské tiskárny

Po pěti měsících ukončili vyšetřovatelé hasičů spolu s policisty šetření lednového požáru v tiskárně v Prostějově. Požár vznikl 28. ledna 2018 ráno a bojovalo s ním devět jednotek hasičů. Již v době příjezdu prvních hasičů na místo události bylo zřejmé, že půjde o rozsáhlý požár. Objekt byl sestaven z několika unimobuněk, celá budova byla silně zakouřená, nebylo poznat, kde všude se již požár rozšířil. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik proudů vody ze všech čtyř stran objektu, velitel zásahu si na místo vyžádal také vysokotlaké řezací zařízení Cobra, které usnadnilo likvidaci plamenů. Protože požárem byl zasažen celý objekt i v sendvičových konstrukcích, hrozilo riziko propadnutí podlah 2. nadzemního podlaží a zvláště plechové střechy. Hasiči proto zásah prováděli z vnější strany objektu po nastavovacích žebřících a za pomoci automobilového žebříku.

V průběhu likvidačních prací hasiči rozebírali střešní a stropní konstrukce a dohašovali skrytá ohniska požáru.

Po vychladnutí požářiště nastoupili druhý den na místo vyšetřovatelé. Společně s vyšetřovateli hasičů byl na místo přizván i psovod s policejním psem na vyhledávání akcelerantů a odborníci z OKTE (odbor kriminalistické techniky a expertíz).

Na základě posouzení všech zjištěných skutečností byl požár uzavřen se dvěma možnými příčinami vzniku, a to úmyslné zapálení neznámým pachatelem a technická závada na elektroinstalaci.

Výše škody byla vyčíslena na 4 500 000 Kč.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.