Výročí republiky připomenou Strom svobody a pamětní kámen

(Aktualizováno před )

Oslavy 100. výročí vzniku Československa probíhaly o víkendu také v Bruntále.

V sobotu 27. října vysadili v městském parku zástupci Československé obce legionářské, jednoty Bruntál „34. pěšího pluku střelce Jana Čapka“, Klubu Za starý Bruntál a Moravskoslezských táborníků Strom svobody. „Stromy svobody symbolizují vznik Československé republiky a začali se sázet v letech 1918 a 1919. Do výsadby se zapojili starostové obcí, učitelé se žáky a členové různých spolků. Nejčastěji vysazovaným stromem byla lípa, která je již od revolučního roku 1848 symbolem Slovanů a tedy i našich národů,“ vysvětlil přihlížejícím Karel Mašlík a jak dále uvedl, sázely se Stromy svobody i později. Například v roce 1928 k příležitosti desetiletého výročí Československé republiky, v roce 1945 po skončení války, v roce 1968 k příležitosti 50. výročí Československé republiky.

„Letošní výročí sta let od vzniku republiky připomínají Lípy republiky 1918 – 2018 s Stromy svobody 1918 -2018. K tomu to projektu se přihlásila jednota Československé obce legionářské Bruntál a její snahu podpořil Klub za Starý Bruntál a Moravskoslezští táborníci,“ pokračoval ve svém projevu Karel Mašlík a pokračoval: „Hlavním důvodem je fakt, že v Bruntále nemáme žádné místo, které by vznik ČSR připomínalo. Tehdy před 100 let místní obyvatelstvo Československo odmítlo, státní moc zde byla dosazena vojensky, po výměně obyvatel po roce 1945a po nástupu komunistů k moci 28. říjen zapadl a nahradil je Den znárodnění.“ Součástí programu byla i ukázka historické vojenské techniky.

Další oslavy probíhaly v neděli ve Společenském domě. Středisko volného času pro děti připravilo stezku se stanovišti se zkouškami dovedností, na jejímž konci absolventy čekala sladká odměna.

Příchozí měli možnost sledovat přehlídky dobové módy a tanců. Nechyběla ani ochutnávka dobových jídel. V závěru oslav starosta města Bruntálu Petr Rys odhalil v parku na Zámeckém náměstí pamětní kámen, který rovněž bude připomínat 100. výročí vzniku Československa.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz