Vyhláška o úklidu popelnic zlepšila stav plzeňských ulic

Plzeň zkontrolovala, jak lidé plní svou novou povinnost uklízet odpadové nádoby v centru města mimo dny svozu. Tu vlastníkům nemovitostí ukládá vyhláška, jež nabyla účinnosti před dvěma měsíci. Z 900 majitelů objektů dostálo povinnosti 680; 220 zatím vyhlášku nerespektuje. Město je proto začne upozorňovat na neplnění povinnosti a od 1. září 2018 spustí kontroly, při zjištění přestupku budou ukládány pokuty. Vyhlášku nicméně město hodnotí kladně, zlepšila situaci v daných lokalitách.

„Nová povinnost se týká majitelů objektů u celkem 75 ulic. Jsem rád, že více než dvě třetiny z nich zareagovali vstřícně a nový systém přijali. U zbylých to také očekáváme. Dlouhodobě se snažíme zlepšovat prostředí našeho města tak, aby se zde lidem dobře žilo. I toto opatření k tomu má pomoci,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.

„První čísla máme na základě kontroly, kterou jsme si nechali udělat v červenci. Všem, co vyhlášku plní, děkujeme. Jako poděkování jim naše společnost Čistá Plzeň během měsíce srpna umyje zdarma odpadovou nádobu. Naopak majitele domů, kteří povinnost nerespektují, vyzveme k nápravě. V následujících dnech jim odešleme upozornění a od září spustíme kontroly. Myslím, že pozitivní změna je v ulicích centra vidět. Věříme, že Plzeň může být bez odpadků v ulicích. Toho bychom chtěli společně dosáhnout,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Vyhláška nabyla účinnosti 1. června 2018 a týká se vlastníků nemovitostí v širším centru města. Ti mohou sběrné nádoby na odpad přistavovat na chodník pouze v den svozu odpadu a poté je musí ze svozového stanoviště uklízet, a to do 24:00 hodin téhož dne. Důvodem pro zavedení vyhlášky byla neudržitelná situace ohledně nepořádku u popelnic zejména kolem Jižního Předměstí, ale i v dalších částech širšího centra.

Podle Dagmar Kaiferové Svobodové z Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně, který kontroly prováděl a bude provádět i nadále, vyhláška zafungovala. „Snížil se počet černých skládek v území, pocit pro procházející občany i turisty je výrazně příjemnější, snáze se prochází rodičům s kočárky, popelnice už také neblokují parkovací místa,“ přiblížila vedoucí odboru. Podle ní také někteří majitelé nemovitostí ušetří, protože do jejich nádob už nepřihazují odpad lidé z ulice či ti, kteří neměli zajištěn odvoz svého odpadu.

Jako výrazně lepší hodnotí situaci také vedení městské společnosti Čistá Plzeň, která má nakládání s odpady pro město na starost. Čistá Plzeň navíc zavede novou službu mytí popelnic nad rámec blokového čistění, které provádí na všech nádobách jedenkrát ročně. „V nejbližších dnech se objeví ceník na našich webových stránkách. Za umytí malé nádoby (120 nebo 240 litrů) zaplatí majitel částku 50 korun bez DPH, velké nádoby (660 nebo 1 100 litrů) 100 korun bez DPH v rámci blokového mytí. Pokud půjde o objednávku mytí ve zkrácené lhůtě, bude k ceně mytí připočten přejezd paušální částkou ve výši 200 korun bez DPH,“ uvedl ředitel Otakar Horák.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak