Východočeské divadlo se pyšní novými schody

Po necelých dvou měsících oprav se Východočeské divadlo Pardubice může pochlubit novými schody. Celkové náklady rekonstrukce, jejímž investorem bylo město, vyšly na necelých 1,4 milionu korun včetně DPH. Původní schodiště bylo postaveno spolu s budovou před více jak sty lety. Vzhledem k návštěvnosti divadla není divu, že jednotlivé stupně již byly uvolněné a nestabilní. „Nutnost schodiště opravit potvrdil také technický průzkum. Původní kamenné schodišťové stupně spolu s podestou, čisticí zónou a nosnou železobetonovou deskou byly rozebrány a obnoveno bylo také betonové lože kamenných stupňů. Celé schodiště včetně navazujících parapetních zdí bylo navíc izolováno difuzní clonou,“ popisuje dokončené práce náměstkyně primátora zodpovědná za investice a územní plánování Helena Dvořáčková s tím, že rekonstrukci schodiště pro město realizovala firma Stakvo s.r.o. V roce 2002 byly opraveny interiéry divadla, v roce 2003 budova získala nový vnější plášť a ve stejném roce se divadlo dočkalo také nové opony. Letos tak pro změnu vstoupí do další, své již 109. sezony s novým schodištěm.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!