Třinečtí kardiologové trénují složité operace ve virtuální realitě

Složitou operaci atypického srdce u zvládli lékaři třinecké nemocnice mj. i díky virtuální realitě. Doposud podobnou technologii při operaci kardiologové nikdy nepoužili. Ve virtální realitě si vyobrazili srce a několikrát si mohli vyzkoušet, jak "ostrý" zákrok dopadne.

Složitou operaci atypického srdce u zvládli lékaři třinecké nemocnice mj. i díky virtuální realitě. Doposud podobnou technologii při operaci kardiologové nikdy nepoužili. Ve virtální realitě si vyobrazili srce a několikrát si mohli vyzkoušet, jak „ostrý“ zákrok dopadne.

„Virtuální realita umožňuje nejen reálně vykreslit atypické srdce, ale také si nesčetněkrát zkoušet a opakovat zákrok, prozkoumat nanečisto rozličné varianty a bez zábran vidět jakoukoliv lokalitu z jakéhokoliv úhlu, v jakékoliv velikosti. To je něco, co žádná jiná technologie neumožňuje. Z České republiky nemáme další informace o využití virtuální reality v rámci předoperačních příprav kardiologických zákroků,“ říká MUDr. Otakar Jiravský, lékař kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Obrazy do virtuální reality převadí specialisté z CT i ultrazvuku.

Pacientčino srdce mělo dvě zásadní potíže, a to poruchu vedení elektrického signálu mezi síněmi a komorami srdce a problém s nedovíráním chlopně mezi síní a komorou. Lékařský zákrok byl přitom nezbytný. Obtíže totiž již výrazným způsobem zhoršovaly zdraví pacientky. Díky virtuální realitě bylo naštěstí možné i takto atypické srdce vykreslit, dle potřeb otáčet, zvětšovat i měřit, aby tak nakonec MUDr. Slávek Januška, lékař kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, naplánoval způsob opravy chlopně a přímo na míru vybral netypickou přístupovou cestu, která ale přinesla možnost lepšího zavedení operačního instrumentária.

Za pomoci virtuální reality pak provedli zdravotníci u slečny první plánovaný zákrok. Konkrétně šlo i implantaci kardiostimulátoru, kterou provedl MUDr. Otakar Jiravský na základně precizně připraveného postupu. „Šlo to jako po másle,“ řekl po 20 minutách kratičkého výkonu. „Jako bych se procházel po cestě, kterou znám od narození,“ dodal. Naplánování výkonu ve virtuální realitě totiž natrénovalo mozek operatéra tak, že vlastně dělal známý výkon, na známém srdci, dlouho nacvičeným způsobem – přestože šlo o srdce zcela atypické. Díky hladkému průběhu zákroku pak mohla pacientka dokonce ještě ten den odejít z nemocnice domů.

V nemocnici pak chtějí virtuální realitu využívat i při léčbě pacientů s dalšími diagnózami a obtížemi a získané zkušenosti samozřejmě chtějí zdravotníci předávat i kolegům mimo vlastní nemocnici. „Plánování složité operace ve virtuální realitě dává lékaři možnost snít. Snít o nejlepším možném výsledku operace. Snít o rychlém a nekomplikovaném provedení těch nejsložitějších výkonů. Snít o co nejlepší budoucnosti našich pacientů. Jsem rád, že mohu vidět tyto sny proměňovat se v realitu,“ uzavřel MUDr. Jiravský.

Foto: Agel

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.