Search
Close this search box.

Třinečtí kardiologové trénují složité operace ve virtuální realitě

Složitou operaci atypického srdce u zvládli lékaři třinecké nemocnice mj. i díky virtuální realitě. Doposud podobnou technologii při operaci kardiologové nikdy nepoužili. Ve virtální realitě si vyobrazili srce a několikrát si mohli vyzkoušet, jak "ostrý" zákrok dopadne.

Složitou operaci atypického srdce u zvládli lékaři třinecké nemocnice mj. i díky virtuální realitě. Doposud podobnou technologii při operaci kardiologové nikdy nepoužili. Ve virtální realitě si vyobrazili srce a několikrát si mohli vyzkoušet, jak „ostrý“ zákrok dopadne.

„Virtuální realita umožňuje nejen reálně vykreslit atypické srdce, ale také si nesčetněkrát zkoušet a opakovat zákrok, prozkoumat nanečisto rozličné varianty a bez zábran vidět jakoukoliv lokalitu z jakéhokoliv úhlu, v jakékoliv velikosti. To je něco, co žádná jiná technologie neumožňuje. Z České republiky nemáme další informace o využití virtuální reality v rámci předoperačních příprav kardiologických zákroků,“ říká MUDr. Otakar Jiravský, lékař kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Obrazy do virtuální reality převadí specialisté z CT i ultrazvuku.

Pacientčino srdce mělo dvě zásadní potíže, a to poruchu vedení elektrického signálu mezi síněmi a komorami srdce a problém s nedovíráním chlopně mezi síní a komorou. Lékařský zákrok byl přitom nezbytný. Obtíže totiž již výrazným způsobem zhoršovaly zdraví pacientky. Díky virtuální realitě bylo naštěstí možné i takto atypické srdce vykreslit, dle potřeb otáčet, zvětšovat i měřit, aby tak nakonec MUDr. Slávek Januška, lékař kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, naplánoval způsob opravy chlopně a přímo na míru vybral netypickou přístupovou cestu, která ale přinesla možnost lepšího zavedení operačního instrumentária.

Za pomoci virtuální reality pak provedli zdravotníci u slečny první plánovaný zákrok. Konkrétně šlo i implantaci kardiostimulátoru, kterou provedl MUDr. Otakar Jiravský na základně precizně připraveného postupu. „Šlo to jako po másle,“ řekl po 20 minutách kratičkého výkonu. „Jako bych se procházel po cestě, kterou znám od narození,“ dodal. Naplánování výkonu ve virtuální realitě totiž natrénovalo mozek operatéra tak, že vlastně dělal známý výkon, na známém srdci, dlouho nacvičeným způsobem – přestože šlo o srdce zcela atypické. Díky hladkému průběhu zákroku pak mohla pacientka dokonce ještě ten den odejít z nemocnice domů.

V nemocnici pak chtějí virtuální realitu využívat i při léčbě pacientů s dalšími diagnózami a obtížemi a získané zkušenosti samozřejmě chtějí zdravotníci předávat i kolegům mimo vlastní nemocnici. „Plánování složité operace ve virtuální realitě dává lékaři možnost snít. Snít o nejlepším možném výsledku operace. Snít o rychlém a nekomplikovaném provedení těch nejsložitějších výkonů. Snít o co nejlepší budoucnosti našich pacientů. Jsem rád, že mohu vidět tyto sny proměňovat se v realitu,“ uzavřel MUDr. Jiravský.

Foto: Agel

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient