Volejbalistky Prostějova těsně podlehly u obou nejvýše postavených celků a samy jsou v extraligové tabulce třetí

(Aktualizováno před )

Vzhledem k velmi náročnému programu, který prostějovské volejbalistky měly během uplynulého týdne UNIQA extraligy ČR 2018/19, neudržely dle očekávání svou dosavadní neporazitelnost. Dokonce padly v obou venkovních bitvách: jak u olomouckého favorita, tak na půdě rovněž silného Liberce. Současně však ze shodných stavů 0:2 pokaždé vydřely jednobodový výsledek 2:3 a dokázaly se v dramatických duelech postupně zlepšovat. Tudíž nešlo ani zdaleka o žádný propadák. Na druhou stranu ale prohry nakonec mrzely, neboť vítězné obraty byly doslova nadosah.

Hodně silné emoce přineslo zvláště čtvrteční hanácké derby, v němž měl papírově kvalitnější výběr UP dvě sady jasně navrch a v té druhé dokonce potrestal zmatky na opačné straně sítě dílčím debaklem 25:10. Přesto se pak málem zrodilo senzační otočení celého mače. Ženy vékáčka totiž pronikavě zlepšily svůj výkon, dostávaly rivalky do úzkých. A po setovém vyrovnání na 2:2 za nerozhodného stavu 13:13 v rozhodujícím tiebreaku je pouhé dva míče dělily od nečekaného, tím sladšího triumfu. Nenastal jen o fous.

„Začátek nebyl z naší strany moc dobrý. Olomouc nás držela pod tlakem, nejen kvůli horší přihrávce jsme se trápili v útoku a navíc se nedařilo ubránit Andreu Kossányiovou. Ve druhém setu se naše hra rozpadla úplně, dělali jsme hromadu chyb, byli bezradní. A od soupeře rozjetého z předchozího ukání Champions League jsme dostali pořádnou nálož, z hlubokého útlumu se nemohli dlouho dostat,“ rekapituloval trenér VK Lubomír Petráš, že to s jeho kolektivem vypadalo po padesáti minutách vždy prestižního souboje zle nedobře.
Potom však přišel prudký zvrat. „Prospěla nám některá střídání, zpřesnil se příjem a hlavně jsme zlepšili obranu na síti. Taky se chytila Hela Horká, která brala útok hodně na sebe a uhrávala většinu důležitých balónů. Tohle všechno dohromady nakoplo celý mančaft, zápas jsme zaslouženě dovedli až do vyrovnaného tiebreaku. Na jeho konci měli trochu víc štěstí domácí, ale i přes těsnou porážku si ceníme bodu získaného na hřišti nejvíc favorizovaného týmu české ligové soutěže,“ zdůraznil Petráš.

V sobotu na severu Čech se scénář vývoje střetnutí 2:0 – 2:2 – 3:2 opakoval, byť samozřejmě s určitými odchylkami v jeho přesném vývoji. Například herně nejhorší bylo tentokrát ze strany Prostějovanek hned úvodní dějství a svůj progres nastartovaly mnohem dříve, vlastně už zkraje druhé části. Leč pravidelné výkyvy je zase poslaly do dvousetového manka. Následné srovnání stavu se odvíjelo podobně jako v metropoli Hané, rovněž tiebreak měl nervydrásající zápletku až do vyrovnaného skóre 12:12. Bohužel podruhé za sebou nejzazší koncovka utekla.

„Porážka v Liberci mrzí víc, než ta olomoucká. Jednak si myslím, že jsme s Duklou výkonnostně srovnatelní, a kromě toho jsme tam po špatném vstupu zvedli svou hru již od druhé sady. Kterou jsme mohli získat pro sebe, tím pádem by třeba celý výsledek vypadal jinak. Od třetího setu jsme totiž byli jednoznačně lepší a podle mě to platilo taky většinu pátého, kde jsme však doplatili na zbytečné chyby. Nikoliv systémové, ale individuální v různých situacích. Ty nás v tiebreaku připravily jak o slibný náskok, tak o úplný závěr. Což byla škoda, na vítězství jsme určitě měli,“ zalitoval Petráš.

V čem spatřuje největší rezervy svých svěřenkyň v rozběhnuté sezóně? „Stále děláme příliš mnoho těch zmíněných nevynucených chyb zejména v mezihře, ale též ve všech dalších činnostech. Takže nejen na často probírané přihrávce, nýbrž i třeba v útoku, kde je naše úspěšnost dost nízká. Někdy za to může horší nahrávka, jindy slabší řešení zakončujících děvčat. Nejvíc se každopádně můžeme opřít zatím o obranu, především o bloky. Bohužel celkově přetrvává trend z přípravy, kdy nejsme schopni udržet vysokou herní úroveň celou dobu. Máme výpadky, vinou toho špatné úseky. A dobrý volejbal předvádíme maximálně dva sety v kuse, víc ne. Nezbývá než dál intenzivně pracovat na trénincích a věřit, že se ve všech uvedených ohledech dokážeme postupně zkvalitňovat. Já jsem přesvědčený, že tenhle náš kolektiv na to má potenciál,“ nepochybuje kouč.

Stávající pořadí elitní tuzemské soutěže podle něho odpovídá realitě. „Silná Olomouc potvrzuje předpoklady, také Liberec navazuje na dobré výkony z přípravy. I když jsme se teď při lepším zvládnutí vzájemného utkání mohli dostat před něj. V každém případě je za námi těsno, neboť velice slušně si vedou Olymp s Přerovem a nahoru jdou nebezpečné Šelmy Brno. Proto bude moc důležité zvládnout příští zápasy a odrazit případný útok těchto družstev,“ doplnil Luboš Petráš.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz