Volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí

Komunální volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí ziskem 19,66 procenta hlasů a šesti mandátů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhou příčku obsadilo ANO 2011 s 16,52 procenta a pěti mandáty a na třetím místě skončilo Zdravé Kroměřížsko ziskem 12,12 procenta hlasů a čtyř zastupitelů. Volební účast byla 43,44 procenta.

Do zastupitelstva se dostali i kandidáti KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých (11,72 procenta a tři mandáty), ODS 8,95 procenta a tři mandáty), České pirátské strany (7,48 procenta a dva zastupitelé), ČSSD (6,12 procenta a dva zastupitelé) a KSČM (6,10 procenta a dva zastupitelé). Zbylé strany a hnutí získaly méně než pět procent hlasů a do zastupitelstva se tak nedostaly.
Své posty v zastupitelstvu obhájilo 12 lidí (Nezávislí: Jaroslav Němec, Petra Fečková, Tomáš Třasoň, ANO: Tomáš Opatrný, Zdravé Kroměřížsko: Richard Kreml, KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí: Pavel Motyčka, Jiří Kašík, Blanka Šimůnková, ODS: Daniela Hebnarová, ČSSD: Olga Sehnalová, Karel Holík, KSČM: Jaroslav Adamík).

Patnáct zastupitelů je tak nových (Nezávislí: Jana Janoušková, Jaroslav Novák, Petr Komínek, ANO: Jan Hašek, Karel Gern, Dalibor Mráz, Jarmila Slováková, Zdravé Kroměřížsko: Miloš Kucián, Yvonna Smělíková, Vít Peštuka, ODS: Lumír Francek, Karel Chvátal, Česká pirátská strana: Vratislav Krejčíř, Petr Stoklasa, KSČM: Michal Kostka).

Minulé komunální volby v Kroměříži v roce 2014 vyhrálo ANO se sedmi mandáty před ODS s pěti křesly. KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí měli čtyři zastupitele, čtyři křesla získala i ČSSD. Komunisté obsadili tři mandáty, Zdravé Kroměřížsko a Volba pro Kroměříž měli po dvou zastupitelích. Koalici utvořilo hnutí ANO, koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých, ČSSD a Zdravé Kroměřížsko. Starosta Jaroslav Němec ale v dubnu hnutí ANO opustil a letos vedl do voleb hnutí Nezávislí.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.