Search
Close this search box.

Vladimír Handlík přeletěl z Mladé Boleslavi do Francie s replikou historického letounu Caudron G.3

K mimořádnému počinu v dějinách českého letectví se odhodlal Vladimír Handlík z Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. S replikou historického letounu Caudron G.3 z období počátku první světové války uskutečnil ve dnech 17. až 22. června 2018 dálkový přelet z Mladé Boleslavi do francouzského La ferté Alais. Tam vzbudil obrovský obdiv a podle plánu se v pátek 22. června bezpečně vrátil do Mladé Boleslavi.

Trochu překvapením pro aviatika bylo nezvykle chladné letní počasí, které v pátek přišlo do Čech, a poslední desítky kilometrů v otevřené kabině nebyly tím pravým potěšením. Přesto úsměv na tváři Vladimíra Handlíka a slova „Dokázali jsme to, jsme doma“, pronesená ihned po přistání, hovořila za vše.

„Všechno začalo úplnou náhodou, když před několika roky přilétl z Francie do Mladé Boleslavi historický dopravní letoun Junkers Ju 52/3m s pilotem Jean-Claude Faurem,“přibližuje prvotní myšlenku na přelet pilot letounu Vladimír Handlík. „V té době jsme již stavěli repliku letounu Caudron G.3 a když Jean-Claude Faure zjistil, že stavíme francouzský stroj, jehož jedna replika létá ve Francii v Laferé Alais, tak řekl, abych s naším strojem po dohotovení do Francie přilétl. Tehdy jsem mu dal slovo a na daný slib jsem nezapomněl. Cestu tam a zpět pečlivě připravil můj syn Petr a pro vlastní let pak bylo již jen otázkou, co vše vydrží motor, letadlo a pilot,“ řekl po přistání unavený, ale šťastný pilot.

Replika historického letounu Caudron G.3 má cestovní rychlost 90 km/h. Přelet do Francie dlouhý 1000 km s devíti mezipřistáními v Čechách, Německu a ve Francii trval 12 letových hodin. Na zpáteční cestě s větrem v zádech do Mladé Boleslavi Caudron G.3 doletěl po 9 hodinách a 22 minutách. Repliku letounu Caudron G.3 pro Nadační fond letadla Metoda Vlacha postavil Petr Svoboda pod dohledem Letecké amatérské asociace ČR. Během letu prokázala replika vynikající letové vlastnosti. Po celou dobu přeletu byl doprovodným letounem historický dvouplošník Polikarpov Po-2 s pilotem Petrem Handlíkem, který pro Caudron vezl i potřebné palivo.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient