Vláda stále nedostala důvěru. Zato Babiš málem dostal lahví po hlavě

Dnes v devět hodin se sešli členové poslanecké sněmovny, aby hlasovali o vyjádření či nevyjádření důvěry nové vládě. Ani po necelých 15 hodinách ještě k hlasování nedošlo.

V půl desáté vstoupil do sněmovny prezident Miloš Zeman, aby svým projevem podpořil vládní koalici.
Ještě než začala hlava státu mluvit, opustili poslanci TOP 09 sněmovnu. „Při projevu prezidenta ve sněmovně jsou křesla poslanců TOP 09 prázdná. Nechceme poslouchat Miloše Zemana, jak podporuje komunistickou vládu, za kterou je spoluodpovědný,“ uvedl na svém twitteru poslanec za „topku“ Miroslav Kalousek.

Zeman ve svém projevu nejdříve poblahopřál předsedům ANO, ČSSD a KSČM k dovršení jednání o složení vlády a doufá, že jim dnes podaří získat důvěru. Dále uvedl, že je spokojený s dlouhodobým investičním programem nové vlády. Naopak vytkl vládě, že v jejím programovém prohlášení chybí jasná odpověď, kde na její projekty ČR vezme peníze. Poradil nové vládě, že by měla najít finanční zdroje v šetřením a úsporách.
Na projev reagovali někteří politici. „V projevu prezidenta mi zásadně chyběla jakákoliv zmínka o tom, že máme 100 let od vzniku Československa. Žádná zmínka o hodnotách, o principech o tom jak by se naše společnost měla pozitivně rozvíjet, jaká by měla být atmosféra v této zemi za této vlády. #vlada #duvera,“ uvedl na svém twitterovém účtě místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Po projevu už se ostatní poslanci dozvěděli, že se hlasování nezúčastní člen ČSSD Milan Chovanec. Podle jeho slov mu to nedovolí svědomí. Není spokojený s podmínkami, kteří představitelé ČSSD vyjednali a hlavně mu vadí podpora KSČM.
Poté už přišel přednes premiéra Andreje babiše, který před přítomnými poslanci obhajoval svou sestavenou vládu. Jmenoval celkem šest hlavních priorit nové vlády. Důchodovou reformu, boj za české zájmy v Evropské unii a evropské zájmy ve světě, větší digitalizace České republiky, strategický investiční program a reforma státu a zajištění bezpečnosti.
Na to reagoval předseda ODS Petr Fiala: „Premiér Babiš se ve svém projevu rozhodl slíbit všechno všem. Výsledkem jeho společného vládnutí s ČSSD a KSČM ale bude velké nic. Uplynulých 8 promarněných měsíců budiž důkazem.“

Poté dochází k mnohahodinovým rozpravám poslanců napříč politickým spektrem. Mezi 13:00 a 14:30 má sněmovna přestávku. Mezitím klub ČSSD potvrdil, že pro vládu ČSSD a ANO se vysloví všichni zbývající poslanci za sociální demokracii.

Už od rána před poslaneckou sněmovnou postávají lidé s transparenty, na kterých je vyjádřen nesouhlas se vznikající vládní koalicí.

Po přestávce se dostal ke slovu třeba i předseda Starostů Petr Gazdík: „Starostové a nezávislí budou konstruktivní opozicí této vládě a budou na nižších úrovních s vládu podporovat tam, kde to bude dobré, a kritizovat tam, kde to bude špatné.“

„Nejdeme k moci, to bychom si řekli o vládní posty. Chceme vládnout ve prospěch voličů,“ řekl např. předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Nejostřeji se skoro jako vždy vyjádřil znovu Miroslav Kalousek: „KSČM jako vládní strana vytvoří s Hradem Putinovu pátou kolonu. Posílí se tak vliv impéria, které nás léta okupovalo a které nás má stále na jídelním lístku. Žádný svobodný občan v ČR si tohle nesmí nechat líbit.“

Své si řekl i letošní kandidát na prezidenta Jiří Drahoš: „Smutný den pro českou demokracii. Padesát let po srpnové invazi a téměř třicet po sametové revoluci máme komunisty zpět u moci. Mají poslanci ANO a ČSSD vůbec nějaké výčitky svědomí, že jim to umožnili?“

Kolem 22. hodiny se premiér Andrej Babiš rozhodl vyjít ven před poslaneckou sněmovnou. Moc dlouho tam ale nevydržel. Přivítal ho nejen pískot a slovo: „hanba“, ale i letící láhve. Babiš se okamžitě vrátil dovnitř. Miroslav Kalousek ho nazval zbabělcem. Premiér mu opáčil, že je opět ožralý.
K vyhrocené situaci při Babišově příchodu ven se vyjádřil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „Distancuji se od házení lahví na A. Babiše z řad demonstrantů. To do demokracie nepatří. Transparenty a verbální projevy ano. I člověk, se kterým nesouhlasím, nemá být terčem fyzických útoků. Je třeba důslednost, trpělivost a vytrvalost, nikoli násilí a agresivitu.“

I kolem půlnoci pokračují projevy dalších poslanců.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.