Search
Close this search box.

Vláda počítá se schodkem 50 miliard. Opozice namítá: Projídáme budoucnost

Vláda v demisi schválila při úterním zasedání rozpočet na příští rok se schodkem 50 miliard, což je stejná částka jako pro letošní rok. Opozice tuto částku kritizuje.

Kromě příštího roku se vláda zabývala výhledově i následujícími léty 2020 a 2021.
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová uvedla, že částka 50 miliard korun by měla být nepřekročitelná.

Nejvíce výdajů půjde opět na důchody a také na platy, které by se pro příští rok měly zvýšit u zaměstnanců ve školství, ale i úřadů a ministerstev.
Naopak se počítá s menšími výdaji na sociální dávky.

Pro rok 2019 budou prioritou investice, které půjdou do dopravních staveb, ale i do různých dotačních programů ministerstva pro místní rozvoj. Zde se počítá s částkou 80 miliard korun.

Jak už bylo řečeno, budou se zvyšovat platy u úředníků, zároveň ale se počítá s jejich částečným propouštěním.

Ani na kulturu se při včerejším zasedání vlády nezapomnělo. Platy zaměstnanců muzeí, divadel a dalších kulturních institucí jsou dlouhodobě pod celostátním průměrem. Pro rok 2019 se počítá s průměrným platem v této oblasti kolem 30 tisíc korun.

Pravicová opozice není se schodkem 50 miliard na příští rok příliš nadšená. „Je těžko uvěřitelné, že při současných výborných ekonomických podmínkách připravila vláda A. Babiše rozpočet se schodkem 50 mld. Ale vlastně se tomu nelze divit. Premiér Babiš nedokáže už 8 měsíců sestavit vládu s důvěrou – a jeho vláda bez důvěry nedokáže připravit rozumný rozpočet,“ uvádí na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala.

I předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nenechal bez odezvy návrh na rozpočet pro příští rok. „Je to nezodpovědné projídání budoucnosti. Takto by se žádná firma opravdu řídit nedala.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient