Vláda počítá na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Poslanecká sněmovna jí to schválila

Jak se dalo očekávat, poslanci ANO, ČSSD a KSČM dnes schválili navržený rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem čtyřiceti miliard.
Podle opozice je to nesmyslné projídání budoucnosti, místo aby se dělaly rezervy na horší časy. „Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa,“ prohlásil předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík si myslí, že vláda se vůbec nesnažila hledat úspory v rozpočtu. Podle poslance za ODS Jana Skopečka nemá navrhovaný schodek v době růstu své opodstatnění. I podle předsedy SPD Tomia Okamury je schodkový rozpočet v současné hospodářské situaci špatným krokem.

Vláda si za svým rozpočtem však stojí. „My jsme připravili dobrý rozpočet, rozpočet, který zohledňuje priority této vlády,“ řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová. „Dáváme do investic téměř 80 miliard z národních zdrojů a podíváme-li se poctivě na ta čísla, tak je to nejvíc za posledních deset let,“ prohlásila ministryně.
Premiér Andrej Babiš se už dříve vyjádřil, že jde o rozpočet, který zlepší život občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům.
Poslanci např. přidali oproti loňskému roku 600 milionů korun pro obce na opravy a stavby škol a nájemních bytů. Vláda souhlasila i s navýšením na investice v sociálních službách o 327 milionů korun.
Schodek souvisí i se zvýšením průměrného starobního důchodu od ledna zhruba o 900 korun. Více financí půjde i na platy učitelů. Nezapomnělo se ani na navýšení peněz na vysoké školy či sport.

Rozpočet počítá s celkovými výdaji 1,505 bilionu a příjmy 1,465 bilionu korun.

Nyní už záleží jen na prezidentovi, zda rozpočet podepíše.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.