Search
Close this search box.

Vláda počítá na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Poslanecká sněmovna jí to schválila

Jak se dalo očekávat, poslanci ANO, ČSSD a KSČM dnes schválili navržený rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem čtyřiceti miliard.
Podle opozice je to nesmyslné projídání budoucnosti, místo aby se dělaly rezervy na horší časy. „Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa,“ prohlásil předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík si myslí, že vláda se vůbec nesnažila hledat úspory v rozpočtu. Podle poslance za ODS Jana Skopečka nemá navrhovaný schodek v době růstu své opodstatnění. I podle předsedy SPD Tomia Okamury je schodkový rozpočet v současné hospodářské situaci špatným krokem.

Vláda si za svým rozpočtem však stojí. „My jsme připravili dobrý rozpočet, rozpočet, který zohledňuje priority této vlády,“ řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová. „Dáváme do investic téměř 80 miliard z národních zdrojů a podíváme-li se poctivě na ta čísla, tak je to nejvíc za posledních deset let,“ prohlásila ministryně.
Premiér Andrej Babiš se už dříve vyjádřil, že jde o rozpočet, který zlepší život občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům.
Poslanci např. přidali oproti loňskému roku 600 milionů korun pro obce na opravy a stavby škol a nájemních bytů. Vláda souhlasila i s navýšením na investice v sociálních službách o 327 milionů korun.
Schodek souvisí i se zvýšením průměrného starobního důchodu od ledna zhruba o 900 korun. Více financí půjde i na platy učitelů. Nezapomnělo se ani na navýšení peněz na vysoké školy či sport.

Rozpočet počítá s celkovými výdaji 1,505 bilionu a příjmy 1,465 bilionu korun.

Nyní už záleží jen na prezidentovi, zda rozpočet podepíše.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient