Vláda má za sebou sto dní. Jak se jí daří?

Představitelé hnutí ANO a strany ČSSD si vládní koalici, kterou před sto dny posvětili, pochvalují. Především jsou spokojeni, že se jim povedlo zvýšit jak platy státních zaměstnanců, tak důchody. Navíc po mnoha letech se podařilo podepsat smlouvu s firmou, která bude vybýrat mýtné na dálnicích. V neposlední řadě jsou rádi, že se jim povedlo dostat Česko mezi země s nejmenším zadlužením.
Šéfové obou zmiňovaných stran Andrej Babiš a Jan Hamáček dále plánují dokončit jednání ohledně projektů jako je zálohované výživné či minimální mzda.
Hamáček nadále trvá na tom, že bylo správné vstoupit do koalice s Babišovým hnutím. „Sociální demokracie se zachovala státotvorně. Svým vstupem do vlády zabránila vzniku jiné vlády, která by pro zájmy České republiky byla podstatně horší,“ řekl Hamáček, který tím narážel na Okamurovu SPD, která měla původně spolu s komunisty tolerovat jednobarevnou vládu hnutí ANO. V současné chvíli je „tichým“ podporovatelem jen KSČM.

Ne všechno však probíhalo tak hladce. Především s některým ministry byl problém. Dva z nich (ministryně spravedlnosti Taťána Malá z ANO i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD) krátce po svém zvolení odstoupili kvůli opisování vysokoškolských prací. Jiný původně navrhovaný ministr zahraničí Miroslav Poche vůbec na post šéfa tohoto resortu nenastoupil, protože ho Miloš Zeman odmítl jmenovat. Dočasným ministrem zahraničí je Jan Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra. Brzy by však na místo šéfa zahraničního resortu měl nastoupit Tomáš Petříček. „Věřím, že příští týden bude jmenován ministrem,“ řekl o Petříčkovi na bilanční tiskové konferenci Hamáček.

Jak to tak bývá, opozice na vládě nevidí nic dobrého. „Tento týden uplyne 100 dní od jmenování vlády. Během tohoto období premiér rozdával sliby na potkání úplně stejně jako koblihy, ale na plnění vládního prohlášení rezignoval. Vládní koalice nemá žádný politicky cíl, nemá priority, jen recykluje sliby,“ uvedl na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Konkrétních opatření vláda ještě neprovedla tolik, aby je bylo možné hodnotit. Jsou to zatím spíš populistické sliby a rychlé nekoncepční kroky, které nám můžou do budoucna zavařit,“ podotkl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient