Vítkovice padly s Kometou až po nájezdech

Prohra zabolí, zamrzí, ale po tomhle výkonu se Vítkovičtí nemusejí stydět. V bitvě s úřadujícím šampionem bojovali po celou dobu, dokázali v průběhu zápasu otočit skóre, získali bod. Kometa se nadřela na vyrovnání. Škoda jen samostatných nájezdů, ve kterých Brňané jasně dominovali.

Repríza loňského čtvrtfinále a také snaha rehabilitovat se po nevydařeném pátku v Karlových Varech. Vítkovice měly před nedělním bojem s Kometou Brno o motivaci postaráno. Trenéři opět udělali několik změn v sestavě, do hry se dostali mladí Baláž a Toman. Hlavním spojovacím článkem celého zápasu měla být pro borce v bílých dresech, nikoli červených s rytířem Vítkem, bojovnost a totální nasazení.

V bouřlivé atmosféře zaplněné Arény začali domácí hodně bojovně a agresivně. Bylo vidět, že se rvou o každý centimetr ledu a díky tomu si získávali převahu. Úvod jednoznačně patřil Ostravanům, což se potvrdilo v 5. minutě. David Květoň zatáhl puk až k Vejmelkovi a následnou dorážkou oslavil švédský zadák Erik de la Rose svůj premiérový gól za Vítkovice – 1:0. Nástup domácích mohl být ještě znatelnější, když se ve stejné chvíli provinili hned dva hostující hráči, měli Vítkovičtí k dispozici rovné dvě minuty přesilovky pěti proti třem. Nemysleli to v ní zle, byli aktivní, rychle posouvali kotouče, stříleli, ale navzdory aktivitě i důrazu v brankovišti už Vejmelka zůstal neprůstřelný. Ve 12. minutě přišel smolný kiks Ondřeje Romana na útočné modré čáře, kdy mu propadl kotouč. Z tlaku v pásmu byl najednou únik Alexandra Malleta, který kanadský forvard také proměnil – 1:1. Kometa se díky tomu osmělila, narostlo ji sebevědomí a Patriku Bartošákovi začalo přibývat práce.

Tempo hry ve druhé třetině stálo a padalo s vyloučeními na obou stranách. Vítkovičtí sice začali zkrácenou přesilovkou, ale následných šest minut strávili v permanentním oslabení, což značně ovlivnilo jejich útočné snahy. Necelou minutu se dokonce museli bránit dvojité přesile, ale s vypětím všech sil to zvládli. Když se zdálo, že je nejhorší za nimi a že sami budou moci potrestat faul Komety, přišel paradoxní gól. Výborně v kruhu před Bartošákem napadal Bedřich Köhler, který získal puk a rychlou ranou poslal Brňany do vedení – 1:2. Na několik okamžiků převzala Kometa zcela do rukou utkání, zvýšení ale nepřišlo, a to i navzdory kombinaci, na jejímž konci stál Zaťovič. Bartošák odolal. Vítkovičtí se oklepali a rapidně jim zvedla sebevědomí 34. minuta. Patrik Zdráhal se doslova utrhl, vyrazil na zteč po křídle, v útočném pásmu zasekl do středu a z mezikruží efektně zavěsil – 2:2. Hru dál kouskovala vyloučení. V ponechané výhodě ve 39. minutě přestřelil Šidlík odkrytou klec. V následné přesilovce nastřelil Kucsera tyč brněnské branky, což následně potvrdilo video po konzultaci s hlavními rozhodčími. I po dvou třetinách byl tak stav vyrovnaný.

Bitva pokračovala třetí periodou, šance se přelévaly. Ostravané začali opět v početní výhodě, ale ani tentokrát neslavili úspěch. To až v rovnovážném stavu. Jako nůž máslem projel obranou Komety ve 45. minutě Radoslav Tybor a jako by zcela automaticky a bez emocí zavěsil puk do Vejmelkovy klece – 3:2. Vítkovičtí cítili naději na úspěch. Ale nezatáhli se, hráli důsledně, konsolidovaně, nikam se nehnali, ale nezůstali zalezlí v obranné ulitě. Brňané se snažili přidat, domácí šlapali vpředu, ale i vzadu, odrazili nápor Pláška do prázdné brány a Bartošák obstál i proti přečíslení dvou proti jednomu se zakončujícím Muellerm. O to větší škoda pro ostravské publikum pak bylo, když Vítkovičtí nadějné vedení neudrželi. Po individuální chybě v obranném pásmu se kotouč dostal k brněnskému kapitánovi Leoši Čermákovi, který švihem k tyči z mezikruží znovu srovnal stav zápasu – 3:3. Nicméně domácí mohli strhnout vedení opět na svou stranu, v přesilovce v závěru třetí třetiny však neproměnili ani jednu z vypracovaných šancí.

Prodloužení muselo bavit fanoušky obou táborů. Hrálo se ostře a nahoru – dolů. Na obou stranách byly obrovské šance. Vítkovice mohly rozhodnout Dejem z dorážky ze druhé vlny. Vejmelka obstál se štěstím i proti průniku Květoně a pokusu o dorážku Hrbase. V posledních vteřinách prodloužení pak naději na bod navíc pro Vítkovice udržel excelentním skluzem proti útočné vlně Bartošák.

Samostatné nájezdy byly pravým vyvrcholením dramatické bitvy, jenže ve finále se staly kořistí Komety. První tři brněnští exekutoři uspěli. Kašpar a Mueller prostřelili Bartošáka mezi betony, Zaťovič svůj pokus umístil k tyči. Za Vítkovice kontroval jen Roman střelou, Lev, Tybor a nakonec ani Kucsera neuspěli – 3:4. To znamenalo, že extrabod mířil do Brna, Vítkovičtí byli blízko, bodovali, ale zůstali poraženi.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC KOMETA BRNO 3:4sn

Branky: 5. de la Rose (D. Květoň, Tybor), 34. Zdráhal, 45. Tybor (Roman) – 12. Mallet (Plášek), 30. Köhler, 55. Čermák (Malec), rozhodující nájezd Mueller. Rozhodčí: Hradil, Pražák – Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:9, navíc Gulaši 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 303. Střely na branku: 31:42.
HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose – Szturc, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, Baláž, Toman – Pytlík.
HC Kometa Brno: Vejmelka – Barinka, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs – Zaťovič, Holík, Mueller – Plášek, J. Hruška, Mallet – Kašpar, R. Zohorna, Horký – Dočekal, Čermák, Köhler.