Vítězové soutěže Microtela vyrazili na výlet do plzeňského vědeckotechnického centra

V pondělí 11. června v brzkých ranních hodinách vyrazilo 40 žáků, kteří byli úspěšní v soutěži MICROTELA, na cestu do plzeňského Techmania Science Center.

Po delší cestě, kdy si žáci mohli neplánovaně prohlédnout i žulový památník „Díky, Ameriko!“, dorazili ke komplexu budov experimentálního a výukového centra.

Exkurze začala science show Van de Graffův generátor. Van de Graaffův generátor je přístroj, se kterým se demonstruje mnoho zajímavých pokusů z elektrostatiky. Umožňuje vidět, jak působí elektrické pole a na vlastní kůži poznat elektrický náboj. Odvážnější si osobně některé z pokusů vyzkoušely. „Dětem doslova vstávaly vlasy. Nikoliv hrůzou, ale statickou energií, která byla vytvářena v generátoru. Chlapci byli nebojácnější a vyzkoušeli si, co udělají dvě stejně nabitá tělesa přiblížená k sobě,“ uvedla Dana Kačerovská.

Posléze se děti rozeběhly do všech koutů interaktivního centra. V expozici ČT 😀 se z dětí staly tzv. rosničky a vyzkoušely si moderování počasí. V další části objevovaly na osmi stanovištích svůj skrytý talent a nebyla nouze o nadané tanečníky, a to i z řad pedagogů. Žáci měli možnost se seznámit blíže s optikou, zvukem, mechanikou, astronomií nebo výstavou s patřičným názvem Budoucnost na talíři. „Mnoho dětí okamžitě ztratilo chuť na oblíbenou pizzu, když si osobně vyzkoušely těžká závaží, která prezentovala nárůst váhy při každodenní konzumaci této laskominy,“ dodala Eva Krsková. Nejvíce času ovšem strávili účastníci ve Vodním světě, kde si mohli mj. vyzkoušet, jak v přírodě funguje koloběh vody.

Děti byly sice unavené, ale spokojené a jejich nadšení bylo odměnou pro organizátory. Všichni souhlasně přitakávaly, že se zúčastní dalšího ročníku soutěže MICROTELA. Na otázku, jakou odměnu by si přály v příštím ročníku, zvítězil zájezd do Legolandu. Nepohrdnou však ani návštěvou dalšího vzdělávacího centra nebo IQ Parkem.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.