Viktor Pondělík: Chudáci Romové!

Jací jsou jenom v Čechách na Ústecku ti Romové chudáci! Jak jenom je těmto ubližováno!

Jenom si to představte! Na konci tohoto měsíce tam provozovatelka střekovské ubytovny Modrá ukončí svou činnost, tato ubytovna se tak zavře a konec. Provozovatelka má prý zdravotní problémy, kvůli kterým už nechce pokračovat ve svém ubytovacím byznysu, a skončí, byť ještě desítky z těch (Romů), kteří u ní byli dosud ubytovaní, nemají náhradní bydlení a podle svých slov nemají kam jít.

Ve městě prý jiné bydlení neseženou, ač je tam bytů dost a dost. Protože pronajímatelé s lidmi tohoto druhu údajně nechtějí mít nic společného a byt jim nepronajmou, jak praví jeden z nich, a pokud už jedné z postižených ztrátou střechy nad hlavou kdosi přece jen nabídl zdemolovaný byt, nemohla si ho dovolit, protože na něj nemá; chtěla prý sice jít do práce, ale vzali místo ní raději dva bílé spoluobčany.

Ve druhé končící ubytovně jsou tam na tom lidé lépe. Těm totiž vyběhal nové bydlení místostarosta s obvodními sociálními pracovnicemi. Kromě Ústí je rozestrkají i do jiných měst, jednu z rodin třeba až na druhý konec republiky. Do koordinace ubytování zapojili spoustu lidí a podle primátorky města tak neskončí na ulici nikdo, kdo bydlení hledá.

Jenže přesto ještě někteří z dosavadních obyvatel těchto zanikajících ubytoven nevědí, kam půjdou. Protože je v onom městě strašný rasismus a „cíkánům nikdo byt nepronajme“. Byt, který za ně „rasisticky“ platí stát. Protože oni jsou „sociálně slabí“. Oni na to nemají.

Na rozdíl od těch bílých rasistů … kterým stát žádnou střechu nad hlavou neplatí a kteří se například teprve letos dočkají toho, že stát bude i mladým rodinám do 36 let věku, které často nedosáhnou na hypotéky, na bydlení aspoň půjčovat. Od půlky letošního srpna maximálně dva miliony korun na nanejvýš dvacet (výjimečně pětadvacet) let za jednoprocentní úrok. Což se týká pouze mladých rodin či mladých partnerů s dětmi do šesti let věku.

Že by si ti diskriminovaní z Ústí, kteří o ztrátě dosavadního bydlení věděli už dlouho v předstihu, požádali o zmíněné peníze a nějaké bydlení si také koupili?

Ale kdeže! Ač je zmíněná státní půjčka určena právě pro lidi s malými dětmi, kteří na hypotéku nedosáhnou, jací žijí i v oněch rušených ubytovnách.

Protože je tu problém. Tu půjčku bude chtít stát jednou vrátit. A to aby ti dotyční snad nakonec ještě namísto pobírání horentních příspěvků na bydlení šli někam k rasistům pracovat…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.