Search
Close this search box.

Viktor Pondělík: Chudáci Romové!

Jací jsou jenom v Čechách na Ústecku ti Romové chudáci! Jak jenom je těmto ubližováno!

Jenom si to představte! Na konci tohoto měsíce tam provozovatelka střekovské ubytovny Modrá ukončí svou činnost, tato ubytovna se tak zavře a konec. Provozovatelka má prý zdravotní problémy, kvůli kterým už nechce pokračovat ve svém ubytovacím byznysu, a skončí, byť ještě desítky z těch (Romů), kteří u ní byli dosud ubytovaní, nemají náhradní bydlení a podle svých slov nemají kam jít.

Ve městě prý jiné bydlení neseženou, ač je tam bytů dost a dost. Protože pronajímatelé s lidmi tohoto druhu údajně nechtějí mít nic společného a byt jim nepronajmou, jak praví jeden z nich, a pokud už jedné z postižených ztrátou střechy nad hlavou kdosi přece jen nabídl zdemolovaný byt, nemohla si ho dovolit, protože na něj nemá; chtěla prý sice jít do práce, ale vzali místo ní raději dva bílé spoluobčany.

Ve druhé končící ubytovně jsou tam na tom lidé lépe. Těm totiž vyběhal nové bydlení místostarosta s obvodními sociálními pracovnicemi. Kromě Ústí je rozestrkají i do jiných měst, jednu z rodin třeba až na druhý konec republiky. Do koordinace ubytování zapojili spoustu lidí a podle primátorky města tak neskončí na ulici nikdo, kdo bydlení hledá.

Jenže přesto ještě někteří z dosavadních obyvatel těchto zanikajících ubytoven nevědí, kam půjdou. Protože je v onom městě strašný rasismus a „cíkánům nikdo byt nepronajme“. Byt, který za ně „rasisticky“ platí stát. Protože oni jsou „sociálně slabí“. Oni na to nemají.

Na rozdíl od těch bílých rasistů … kterým stát žádnou střechu nad hlavou neplatí a kteří se například teprve letos dočkají toho, že stát bude i mladým rodinám do 36 let věku, které často nedosáhnou na hypotéky, na bydlení aspoň půjčovat. Od půlky letošního srpna maximálně dva miliony korun na nanejvýš dvacet (výjimečně pětadvacet) let za jednoprocentní úrok. Což se týká pouze mladých rodin či mladých partnerů s dětmi do šesti let věku.

Že by si ti diskriminovaní z Ústí, kteří o ztrátě dosavadního bydlení věděli už dlouho v předstihu, požádali o zmíněné peníze a nějaké bydlení si také koupili?

Ale kdeže! Ač je zmíněná státní půjčka určena právě pro lidi s malými dětmi, kteří na hypotéku nedosáhnou, jací žijí i v oněch rušených ubytovnách.

Protože je tu problém. Tu půjčku bude chtít stát jednou vrátit. A to aby ti dotyční snad nakonec ještě namísto pobírání horentních příspěvků na bydlení šli někam k rasistům pracovat…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient