Více než padesátka amerických Sokolů navštívila Plzeň

Plzeň jako nejameričtější město v České republice představil v úterý na plzeňské radnici první náměstek primátora Martin Baxa. Krajskou metropoli tak prezentoval více než padesátičlenné skupině amerických Sokolů, kteří se účastní Všesokolského sletu v Praze, a do Plzně přijeli na návštěvu. „Jsem velmi potěšen, že vás zde mohu přivítat. Je to v roce, kdy si připomínáme 100 let vzniku samostatného Československa. Jednou z významných událostí letošního roku je právě Všesokolský slet v Praze. Přečetl jsem si o americkém Sokolu a byl jsem doslova překvapen, že byl založen už v roce 1865, tedy tři roky po založení Sokola v českých zemích. Udržujete tradice, které založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, děkujeme vám za to,“ přivítal skupinu v obřadní síni radnice Martin Baxa.

Sokolům, kteří se velmi zajímají o Českou republiku, přiblížil vývoj Plzně a zmínil zejména roku 1945, kdy město osvobodila americká armáda. „Jsme za to vděční a jsme na to hrdí. V době vlády komunismu se v Československu nesmělo o osvobození armádou USA mluvit, Plzeňané měli zakázáno si to připomínat. Kdyby generál Patton osvobodil i Prahu, mohli jsme být jinou zemí,“ doplnil Martin Baxa. Plzeň si od roku 1990 připomíná osvobození velkými květnovými oslavami, ještě i letos se jich zúčastnilo několik veteránů, kteří byli v roce 1945 příslušníky Pattonovy armády a Plzeňanům přivezli svobodu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak