Venkovní výstava v centru Plzně představuje chytré projekty

Chytré plzeňské projekty představuje nová venkovní výstava v centru města. Lidé se díky ní dozvědí, že krajská metropole postupně zavádí řešení, která usnadňují, zkvalitňují a zpříjemňují život Plzeňanům i návštěvníkům. Konkrétní „vychytávky“ z oblasti životního prostředí, mobility, informačních technologií, vzdělávání i bezpečnosti jsou popsány na celkem šestnácti velkoformátových plochách. Výstava je až do konce července k vidění v Riegrově ulici, v srpnu se přesune do Křižíkových sadů pod Masné krámy a k vidění by měla být v druhé polovině prázdnin také při Sportmanii v areálu pod OC Plzeň Plaza.

„Naším dlouhodobým cílem je stát se na evropském poli tahounem takzvaných chytrých měst – Smart City. V této inovační strategii už teď patří Plzeň mezi nejlepší sídla v České republice i ve střední Evropě. V souvislosti s tím jsme se přihlásili i do mezinárodní soutěže Evropské hlavní město inovací, vítěz by měl být znám na podzim,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký, který výstavu v centru slavnostně zahájil. Součástí vernisáže byla prezentace městského volnočasového Centra robotiky a také dronů, jež vlastní Správa informačních technologií města Plzně.

Chytrá řešení pod hlavičkou Smart City Plzeň spouští město a jeho organizace v řadě oblastí, za poslední dva roky jde o zhruba 20 projektů. Například dopravní podniky instalují do autobusů, trolejbusů a tramvají kamery sledující dění ve vozech, mají zvýšit bezpečnost cestujících i řidičů a působit preventivně. Funguje také nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin. Na nejvytíženější místa v Plzni a do vozů městské policie nakupuje Plzeň automatické externí defibrilátory na záchranu života. Ve veřejné dopravě nahrazuje trolejbusy s pomocným dieselovým motorem novými trolejbusy s baterií. Progresivním ekologickým a architektonickým projektem, který reaguje na současné problémy se suchem, je osazení zeleně na střechách pěti pavilonů na 4. základní škole v Kralovické ulici, které se připravuje na příští rok.

Pro občany i turisty vytvořila Plzeň aplikaci, z níž mohou zjistit zatížení i omezení městských komunikací. Takzvaná Mapa intenzity dopravy je užitečná i pro odborníky při plánování dopravních staveb. V kalendáři webového portálu Bezpečná Plzeň najdou lidé informace o pořádaných akcích včetně uzavírek. Plzeňanům i návštěvníkům slouží bezplatné wifi připojení, nyní už ve více než dvaceti zónách. Pro sluchově postižené zřídil magistrát bezplatnou službu, která zajistí bezproblémovou komunikaci na úřadě.

Zcela unikátní je stavba malého satelitu, na němž město spolupracuje se Západočeskou univerzitou. Takzvaný Pilsen Cube II. vypustí do vesmíru koncem roku. Středoškoláci už navrhli experimenty, jež chtějí na oběžné dráze zkoumat. Cílem je nastartovat zájem mladých lidí o kosmické technologie a vychovat si odborníky. Plzeň také spustila svůj vlastní koncept vzdělávání – Smart Edu Plzeň. Nabízí aktivity, které vedou děti a mladé k technice, kybernetice a obdobným oborům.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak