Venkovní prokletí trvá, junioři přenechali slezské derby Opavě

Černý den pro Ostravu na opavské půdě. Rozlosování hokejové Regionální ligy juniorů a fotbalové Fortuna ligy bylo druhý listopadový víkend nekompromisní. Zatímco ve fotbale nastoupil Slezský FC proti ostravskému Baníku, o hodinu později rozpoutal svůj boj i juniorský tým HC RT TORAX, který se již potřetí v sezoně postavil regionálnímu rivalovi. Ani jeden z ostravských týmů ale neuspěl a z Opavy odjížděly oba celky s prázdnou. Ač Suchánkovi a Pavlačkovi svěřenci v Opavě vedli zásluhou Jiřího Brodka, domácí během jedenácti minut otočili třemi góly, na což Ostravané zareagovali i přes zvýšenou aktivitu pouze kontaktní brankou. Slezan ovládl i třetí derby v této sezoně, Poruba naopak prohloubila venkovní krizi a na čelo tabulky nadstavbové skupiny už ztrácí propastných deset bodů.

Branky a nahrávky: 12. Lhotský (Římský), 16. Buršík, 23. Horný (Římský, Fědor) – 9. Brodek, 51. Bukowski (Havlík). Rozhodčí: Rapák – Poruba, Štefková. Vyloučení: 6:6, navíc Morávek (POR) 10 min. + OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 89. Střely na branku: 35:25 (14:6, 10:9, 11:10). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Hokejový klub Opava: Fichna – Pachula, Lhotský, Fědor, Kocián, Zouhar – Horný, Backa, Pělucha, Tomsa, Kadula, Kovačič, Římský, Bitomský, Buršík
HC RT TORAX Poruba: Šindelka – Pitucha, Zajíc; Kroček, Husák; Topolanský, Havlík – Morávek, Bukowski, Anlauf – Brodek, Vavřík, Häring – Stodůlka, Barčák, Benka-Rybár – Rambousek, Poláčik

Brodek otevřel skóre, otačel Lhotský s Buršíkem
Poruba ještě ani pořádně nevyzkoušela opavský led a málem už musela dotahovat. Ondřej Backa totiž skvěle našel volného Jakuba Římského, ten ale před odkrytou brankou v první minutě nedal. V šesté minutě byl Slezan ještě blíže gólu, Ostravany ale zachránil Jakub Pitucha, který na poslední chvíli vyškrábl kotouč z brankové čáry. HC RT TORAX tak uštědřil aktivními domácím těžkou lekci z produktivity. Jiří Brodek zkusil štěstí v těžké pozici před brankovištěm a Poruba z druhé střely na bránu šla do vedení – 0:1. Zanedlouho bylo ovšem vyrovnáno, když se z důrazu v předbrankovém prostoru prosadil nenápadnou žabičkou Tomáš Lhotský, který smazal neproměněné trestné střílení Jakuba Bitomského z jedenácté minuty – 1:1. Opava do první pauzy skóre ještě otočila. Daniel Zajíc chyboval na modré, načež se do úniku dostal Martin Buršík, který střelou nad pravé rameno Martina Šindelky rozpoutal opavskou radost – 2:1.

Horný zachránil Opavu, Porubští tápali v zakončení
Poruba vstoupila do druhé třetiny přesilovkou, v níž se Slezan zuby nehty bál o vedení, porubský tlak ale k ničemu nevedl. To už se ale nedá říci o stejné herní situaci na druhé straně, jelikož ostravští hráči nepokryli v přesilovce Lukáše Horného, který mohl před Martinem Šindelkou několikrát dorážet – 3:1. Poruba nabírala na tempu, Daniel Häring ale neměl v nájezdu rychlost a Michal Morávek netrefil zblízka prázdnou klec. Ostravané tápali v koncovce, ve třicáté minutě ujel zase Jakub Bukowski, v tutovce ovšem pálil mimo. Domácí výběr se odhodlával pouze k brejkům, v jednom z nich se ocitl při vlastním oslabení Kryštof Kadula, který ale rovněž nedal.

HC RT TORAX snížil v přesilovce, vyrovnání ale Slezan nedopustil
Poslední třetina žádný nečekaný zvrat nepřinesla. Ve 41. minutě mohla srazit Porubě vaz akce Šimona Pěluchy s Danielem Pachulou, druhý jmenovaný ale mířil jen těsně mimo. A další tutovku spálil o chvíli později i Kryštof Kadula, toho zastavil skvěle přesunutý Martin Šindelka. Ostravané následně zapomněli také na Jakuba Bitomského, který se dostal do situace jeden na nikoho, v nájezdu ale trefil jen porubského brankáře. Opavský útočník nedal, a tak se ve stejné situaci ocitl na opačné straně kluziště Jakub Bukowski, ani jeho samostatný únik ale do brány nemířil. HC RT TORAX dostal v 50. minutě poslední možnost – přesilovku pět na tři. Tu rychle využil, když se Jakub Bukowski prodral mezi kruhy, odkud do protipohybu brankáře zavěsil – 3:2. To už bylo ale z ostravské strany vše, na výsledku už nic nezměnila ani power-play.

Ohlasy k utkání
Josef Doboš (Hokejový klub Opava): Opět to byl s Porubou velmi dobrý a vyhecovaný zápas. První třetina byla zřejmě nejpohlednější a nejlepší, kterou obě mužstva odehrála, na obou stranách byly šance, hra se přelévala z jedné strany na druhou. Ve druhé třetině jsme sice šli do dvoubrankového vedení, nicméně přestali jsme úplně hrát a v podstatě nás celé dvě třetiny Poruba tlačila. Jsme rádi za tři body, které jsme si vyhráli tou první třetinou, Poruba byla ale dvě třetiny lepší. Tempo z naší strany opadlo také možná z toho důvodu, že někteří hráli za muže včera, jiní zase za dorost, takže tři zápasy ve třech dnech se určitě také mohou hodně projevit.

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba): Věděli jsme, že Opava má velmi kvalitní a zkušené mužstvo, což ostatně ukazovala už v té první části soutěže a potvrzuje to také v nadstavbě. Slezan oba zápasy vyhrál, my to měli opačně, takže pokud jsme chtěli ještě udržet kontakt s čelem tabulky, tak jsme museli vyhrát. Začátek zápasu nám ale hrubě nevyšel, protože si někteří, a budu se znovu opakovat, stále myslí, že se hokej dá hrát jen na půl plynu. Takhle to ale vůbec nejde, už vůbec ne v nadstavbové části, kde jsou týmy vyrovnané a rozhodují opravdu jen maličkosti. Postupem času jsme hru vyrovnali, šance byly na obou stranách, v závěru jsme šli do tlaku, ale to už bylo pozdě. Měli jsme spoustu šancí buď dva na jednoho, nebo sám na sám, ale na rozdíl od domácích jsme tohle nedokázali proměnit, takže Opava díky tomuto zaslouženě vyhrála.

Hokejový klub:Opava HC RT TORAX Poruba 3:2