Vědeckotechnický park Plzeň se opět rozroste, nová budova přibude již příští rok

Městem vlastněná společnost Vědeckotechnický park Plzeň zvýší kapacitu inovační infrastruktury v Plzni. V lokalitě úspěšné průmyslové zóny, industriálním parku Borská pole, buduje nový objekt o celkové ploše 1173 metrů čtverečních, kdy zde již tato městská společnost spravuje více než 10 tisíc metrů čtverečních kancelářských, poloprovozních a laboratorních prostor. Nejnovější budova bude mít označení H2 a na její stavbu se podařilo získat dotaci ve výši 50 procent předpokládaných způsobilých výdajů. Nájemcem objektu se stane společnost MBtech Bohemia s. r. o. Poklepání na základní kámen objektu se uskutečnilo ve středu za přítomnosti zástupců města, kraje i dalších hostů.

„Město Plzeň má svoji historii směrem k průmyslu a ten se vyvíjí stejně, jako se vyvíjí Česká republika. Je důležité podporovat špičkové firmy v oblasti inovací, vývoje a výzkumu, ty, které mají přidanou hodnotu a zaměstnávají kvalifikovanou pracovní sílu. To je trend, kterým chceme jít a už jdeme,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Společnost Vědeckotechnický park Plzeň byla městem založena v roce 2005 a v roce 2008 zahájila provoz prvních 4980 metrů čtverečních kancelářských a poloprovozních prostor. Na základě mandátní resp. příkazní smlouvy a ve sdružení se společností BIC Plzeň spravuje dále 5102 metrů čtverečních prostor vybudovaných v rámci druhé etapy, respektive 1267 metrů čtverečních prostor vybudovaných v rámci třetí etapy rozšiřování parku.

„V České republice je 34 vědeckotechnických parků, z toho pouze 15 je akreditovaných včetně našeho plzeňského. Málokterý z nich je soběstačný v tom, aby vydělával peníze na svůj provoz. My jsme dokonce několik milionů korun našetřili, proto si můžeme dovolit další rozvoj,“ řekl přítomným předseda představenstva Vědeckotechnického parku Plzeň Roman Jurečko.

Přípravy výstavby nejnovější budovy H2 byly zahájeny v roce 2016, letos v březnu bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby s předpokládaným předáním dokončeného díla v září 2019. Zhotovitelem je firma Berger Bohemia. Nájemcem objektu bude společnost MBtech Bohemia, která poskytuje již 22 let engineeringové služby firmám na českém i mezinárodním trhu a je významným subjektem na poli inovací v plzeňském regionu. Je součástí francouzské skupiny AKKA Technologies, přičemž momentálně probíhá proces změny značky z MBtech na AKKA.

Výstavbou nové budovy opět vzroste kapacita inovační infrastruktury v Plzni. Díky optimalizaci využití stávajících prostor dojde k uvolnění části v současné době obsazených kapacit, které budou moci být poskytnuty malým a středním inovačním firmám. Inovační infrastruktura v Plzni se díky nové budově opět kvalitativně i kvantitativně posune.

Firmy působící v dané lokalitě těží z velmi výhodné geografické polohy s přímým dálničním spojením s Prahou a s Německem. Zásadní je také blízkost a možnost spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni, a to jak z hlediska využití výzkumných kapacit, tak dostupnosti kvalifikované pracovní síly.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak