Vědci z plzeňského centra pomáhají lékařům bojovat s Crohnovou chorobou u dětí

(Aktualizováno před )

Výzkum a vývoj speciální aplikace na podrobné sledování nejmladších pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním trávicího traktu spojil Fakultu aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), Fakultní nemocnici Plzeň (FN Plzeň) a hnutí Na vlastních nohou – Stonožka. V Plzeňském kraji Crohnovou chorobou či ulcerozní kolitidou trpí 170 dětí ve věku od 3 do 19 let, ty jsou pod dohledem lékařů Dětské kliny FN Plzeň, kteří všechny pacienty důkladně sledují. Velký objem shromážděných dat jim pomáhá zpracovat speciální software vyvinutý informatiky výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS) Fakulty aplikovaných věd ZČU.

Daný software kromě statistických údajů dokáže lékařům podat také pomocnou ruku při léčbě zmíněných chorob. „Významným způsobem rozšiřuje naše možnosti v péči o nemocné děti se střevními záněty a současně je slučitelný s medicinským výzkumným záměrem sledujícím rizikové faktory vzniku střevních zánětů,“ řekl přednosta Dětské kliniky FN Plzeň Josef Sýkora.

FN Plzeň oslovila univerzitu ve chvíli, kdy již lékaři nemohli množství dat zpracovávat sami. Software zpracovává základní údaje o dětských pacientech, sledované údaje z laboratoří, klasické odběry krve a podobně, zaznamenává se také růst dítěte, jeho váha a rovněž výsledky vyšetření, jako je sono a podobně.

Na sběru dat je přitom nejdůležitější, že se všechna uchovávají pro budoucí zpracování. „Nejde o obyčejnou statistiku, protože data začnou vypovídat až později, až je bude možné vidět v širším časovém kontextu. Crohnova nemoc je totiž zrádná v tom, že je prakticky nevyléčitelná. Lékař může pacienta jen uvést do stavu bez obtíží, ale ukazuje se, že nemoc se téměř pravidelně vrací. U někoho dříve, u někoho později, ten časový interval je různý. A naše data vše zachycují,“ vysvětlila Jana Klečková z Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni.

Vyhodnocování shromážděných údajů je to hlavní, co software nabízí. Lékař si totiž může ze všech pacientů vybrat jednoho a podívat se, jak se u něj během let choroba vyvíjela, kdy léčba zabírala a kdy ne. Profil takového pacienta pak porovná s jinými, kteří mají podobné výsledky, a může podle něj upravit léčbu.

Data podléhají nejpřísnější ochraně, jsou zabezpečena v souladu s aktuální legislativou České republiky a obecným nařízením EU o ochraně osobních údajů. Zpracovatelé mají k dispozici anonymizované informace, ale lékaři po přihlášení do aplikace vidí vše.

Jedním z významných výsledků, jež vznikly v centru NTIS, je i takzvaný semafor – orgány na nákresu lidského těla mění barvu podle toho, který právě je či není zasažen nemocí. Zelené jsou v pořádku, oranžové horší, červené nejhorší. V současné době mají lékaři k dispozici zpracované údaje za období od roku 2000 do roku 2015 a centrum NTIS začíná vyhodnocovat období 2015 – 2018.

Univerzitě a nemocnici přispělo vloni a předloni na výzkum půlmilionovou částkou hnutí Na vlastních nohou – Stonožka. To i letos uspořádalo tradiční Stonožkovou mši. Uskuteční se v pátek 7. prosince v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a celebrovat ji bude opět kardinál Dominik Duka.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz