Search
Close this search box.

Ve Varnsdorfu už lidé zkonzumovali závadné maso

Spekulace o tom, že se do České republiky dostalo z Polska závadné hovězí maso se dnes potvrdily. Na tento problém upozornil ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj se do Česka z polských jatek, kde porážely nemocné krávy, dostalo kolem 300 kilogramů hovězího. Mělo by se to týkat prodejen ve čtyřech městech, v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem.

Jedna třetina závadného masa se stačila včas zachytit a odeslat zpět do Polska, avšak je pravděpodobné, že část hovězího už byla spotřebiteli zkonzumována.

Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nemusí automaticky znamenat zkonzumování tohoto masa případné zdravotní následky. Přesto ministr Toman vyzval občany, aby se raději polskému masu vyhýbali a dali přednost českým masným výrobkům.

Ministr je především zděšen z toho, jakým způsobem probíhají veterinární kontroly. Podle něj to není první případ, kdy dochází k problémům ohledně polských potravin. „Je z toho bohužel patrné, že Polsko nemá systém kontrol a veterinárního dohledu dobře nastavený nebo tam dochází k častému obcházení zákona,“ uvedl Toman.

Problém s polským masem však není jen záležitostí České republiky, ale i dalších zemí Evropské unie. Kontaminované maso bylo zjištěno i v Německu, Francii, Španělsku, Estonsku, Finsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku, Slovensku, Švédsku a Portugalsku.

Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski k této události podotkl, že jde o nahodilý případ a vylučuje, že by toto maso bylo pro člověka životu nebezpečné.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient