Ve Valašském Meziříčí začali zalévat stromy pomocí speciálních zavlažovacích vaků

(Aktualizováno před )

Město Valašské Meziříčí se rozhodlo kvůli nedostatku srážek zvýšit zálivku stromů, které jsou v těchto dnech nejvíce ohroženy suchem. Zálivka nově vysazených stromů a mladých výsadeb z předešlých let je v porovnání s rokem 2017 téměř dvojnásobná.

Na extrémní sucho město Valašské Meziříčí zareagovalo nově i zálivkou dospělých stromů s vysokou atraktivitou umístění. Efektivita zálivky byla dále podpořena pořízením zavlažovacích vaků, které zaměstnanci Městských lesů a zeleně přikládají k jednotlivým kmenům. Desítky litrů vody z nich pak pozvolna odtékají celé hodiny.

„Jedná se o speciální techniku, která by měla být efektivnější než klasické zalévání. Běžné zalévání zeleně není v tomto extrémním suchu tak účinné. Voda odteče a ke kořenům se nedostane,“ vysvětluje místostarosta Josef Vrátník.

Speciální zavlažovací vak z odolného polyetylenu pojme necelých 60 litrů vody. „Ve spodní části má asi milimetr široké otvory, a tak z něj voda postupně odtéká asi devět hodin. Veškerá vláha se tedy dostane do půdy přímo u stromu a pak dále ke kořenům. Naplnit jeden vak zabere zhruba dvě minuty, v ideálním případě strom zavlažujeme dva dny po sobě,“ sdělil referent odboru komunálních služeb Tomáš Kunc.

Město na zkoušku pořídilo deset vaků, každý stál zhruba tisíc korun s DPH. Vaky jsou rozmístěny na dětském hřišti na ulici Vodní a na druhém nádvoří zámku Žerotínů. „Zavlažovací vaky nyní testujeme. Pokud se metoda „chytrého“ zalévání osvědčí, tak bychom vaky rozšířili i do jiných míst ve městě,“ uzavřel vedoucí odboru komunálních služeb David Černoch.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz