Search
Close this search box.

Ve Valašském Meziříčí odhalili nový památník připomínající místní vojáky, kteří padli za 1. světové války

U příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa ve Valašském Meziříčí odhalili v městském parku na ulici Králova nový památník připomínající místní vojáky, kteří padli za 1. světové války. Má tvar jehlanu. Podstavec zdobí tři žulové desky se jmény padlých z Valašského Meziříčí a Krásna nad Bečvou.

Slavnostní akt se uskutečnil v neděli 11. listopadu v 11 hodin přesně v den, kdy skončila první světová válka. Nový památník odhalili zástupci města Valašského Meziříčí za přítomnosti starosty města Roberta Stržínka, místostarostky Zdislavy Odstrčilové, členů Armády ČR, Sokola, Českého svazu legionářů, Českého svazu bojovníků za svobodu, Českého svazu ochránců přírody a také veřejnosti.

„Jsem moc rád, že Valašské Meziříčí splnilo svůj historický dluh. Památník obětem první světové války v našem městě dlouhá léta chyběl. V tuto chvíli se nachází na důstojném místě a připomíná necelou stovku obětí. Do budoucna tady necháme vyrýt jména dalších občanů Valašského Meziříčí a Krásna, kteří padli během těžkých bojů v období 1. světové války,“ vyjádřil starosta města Robert Stržínek.

„Mám velice silný pocit zadostiučinění, poněvadž po tak dlouhé době a po jistých peripetiích, které provázely myšlenku vybudování památníku, je to pro mě pocit k nezaplacení. A vnímám to tak, že jsme splnili svůj dluh ke generaci našich předků. Na tomto místě byli pohřbívání vojáci, kteří se léčili v místních lazaretech, takže to má i svou symbolickou vazbu,“ řekl bývalý místostarosta a nynější člen zastupitelstva města Josef Vrátník a pokračoval: „Jako každý národ si chceme připomínat ty, kteří neváhali položit svůj život za naší budoucnost. Památník, který dnes slavnostně otevíráme, je toho důkazem.“

Slavnostní akt byl zahájen Dechovou hudbou města. Poté následovaly proslovy zástupců města a historika Zdeňka Pomkly. Nový památník v závěru vysvětili farář Sboru českobratrské církve evangelické Daniel Heller a farář Římskokatolické farnosti Pavel Stefan. Později došlo ke kladení věnců.

Nový památník má tradiční tvar v podobě jehlanu. Je vyroben z božanovského pískovce. Autorem díla je kameník Karel Pařenica. Celkový výška je 4,5 metru. Autorem seznamu padlých je historik ze Státního okresního ústavu Vsetín Zdeněk Pomkla. Město za památník obětem 1. světové války zaplatilo necelých 500 tisíc korun.

Následovaly pietní akty v parku Abácie, na Masarykově ulici a městském hřbitově.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient