Search
Close this search box.

Ve Valašském Meziříčí mají historicky nejvyšší objasněnost

Za loňský rok Obvodní oddělení Policie České republiky (OO PČR) Valašské Meziříčí posunulo historickou hranici nejvyšší objasněnosti, a to na 61,60 procent. Tedy o 2,91 procenta více než v roce 2016. K prošetření přijala policie celkem 5 700 oznámení, což je o 1 092 více než v roce 2016. Zprávu o veřejném pořádku na teritoriu města za rok 2017 představil zastupitelům města na dnešním zasedání vedoucí oddělení Ivan Tözsér.
„S potěšením můžeme konstatovat, že ve služebním obvodě nedošlo ke spáchání závažné trestné činnosti, ani závažnému narušení veřejného pořádku,“ napsal vedoucí oddělení v úvodu zprávy.

Z celkového počtu oznámení bylo zaevidováno a prošetřeno celkem 599 trestných činů, tedy o 74 méně než v roce 2016. Přestupků bylo celkem 2 867 přestupků, tedy o 784 více než v roce předchozím. Oznámeních policisté zaznamenali 2 234.

Alarmující je počet přestupků a trestných činů spáchaných pod vlivem omamných a psychotropních látek, zejména toxi. „Je to každým rokem stoupající trend, který je způsoben tím, že v uplynulém roce, po statistickém nárůstu uvedených přestupků, jsme se zaměřili na tuto oblast, a to zejména kontrolou řidičů v brzkých ranních hodinách. Bylo zjištěno, že řidiči často jezdí pod vlivem tak zvaného zbytkového alkoholu,“ uvádí dále ve zprávě Ivan Tözsér s tím, že nebyly vzácné případy, kdy řidič se vymlouval na zbytkový alkohol a přitom „ nadýchal“ kolem jedné promile.

„Co nás a potažmo i občany nejvíce trápí, je majetková trestná činnost. V roce 2017 bylo na našem obvodním oddělení zaevidováno celkem 124 případů vloupání a pouze 60 skutků bylo objasněno,“ je si vědom vedoucí oddělení.

Důslednou kontrolní činností, spoluprací s Městskou policií a zejména vytěžováním městského kamerového systému, se oddělení daří potlačovat vloupání do vozidel a zejména krádeže vozidel. „Posledním případem, kdy nám výrazně pomohl městský kamerový systém, zejména průjezdové kamery, jsou dva případy odcizení vozidel. Pachatelé byly brzy vypátráni, vozidla zajištěny a předány zpět majitelům. Je to vidět i na nápadu krádeží vozidel, kdy v roce 2016 bylo odcizeno 19 vozidel, objasněno pouze 5 případů, kdežto v roce 2017 odcizeno pouze 5 vozidel a všechny objasněny,“ popisuje Ivan Tözsér.

Hlavní prioritou oddělení je zvýšení objasněnosti na úseku majetkové trestné činnosti. „Zejména na úseku krádeží vloupáním do vozidel, krádeží prostých a krádeží vloupáním do sklepních prostor a odcizení jízdních kol,“ upřesnil vedoucí s tím, že další důležitou oblastí bude zaměření se na motocyklisty, cyklisty a chodce. I samotná prevence, jak ve školách a mateřských školách, tak se zaměřením na seniory bude v příštím období jednou z hlavních priorit. Další prioritou budou kontroly jízd pod vlivem alkoholu nebo jiných psychotropních látek, telefonování za jízdy a jízd bez zapnutých bezpečnostních pásů, sledování rychlosti jízdy a nedání přednosti v jízdě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient