Ve Svitavách hořela opuštěná budova

V neděli 30. září v 17.37 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár opuštěného objektu ve Svitavách. Čtyřpatrový objekt se nachází poblíže železniční trati. Při příjezdu první jednotky hasičů byl celý objekt v plamenech. Na místě zasahovalo celkem 9 jednotek hasičů. Jelikož se objekt nachází poblíž železniční trati, velitel zásahu požádal o vypnutí trolejí. Provoz na trati byl zastaven. Hasiči nasadili potřebný počet proudů vody k likvidaci požáru. Hasiči bránili vše v okolí, aby se plameny dále nerozšiřovaly. Zhruba v 18.13 hodin se zřítila štítová stěna objektu a hrozí i zřícení celého objektu. Budova se zřejmě bude muset celá zbourat. K tomuto kroku byl povolán i bourací bagr ze záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Na místo události byl také povolán statik, aby rozhodl o osudu stavby.

Ve večerních hodinách byl zredukován počet zasahujících jednotek.

Obrovské plameny, které šlehaly z objektu a odlétávající žhavé jiskry, způsobily další požáry v okolí. Jiskry zapadly na střechu dvou domů a způsobily požár střešní krytiny. Dále na novostavbě azylového domu došlo k poškození střešní fólie.

Jiskry také zapadly do trávy a tújí na hřbitově, kde způsobily požár. Počet způsobených menších požárů se zatím zastavil na čísle čtyři. Toto číslo ale nemusí být konečné.

Velký žár poškodil trolejové vedení a zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám, se bude prověřovat. Z bezpečnostních důvodů není možné přibližovat se k objektu.

Podle slov vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu během posledních let několikrát hořelo. Vždy se jednalo o požáry menšího rozsahu. Uvnitř objektu pobývali bezdomovci.

Místo požáru budou v noci střežit hasiči. Do doby rozhodnutí statika o osudu stavby či do ukončení bourání objektu, bude trať zastavena.

Výše škody ani příčiny vzniku požáru nejsou dosud známy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak