Ve Starém Městě slaví Velikonoce už od brzkého rána

Na Velikonoční pondělí se tradičně netěší pouze děvčata. Těm podle tradice vyšlehání mladými vrbovými proutky zajistí mladost na další rok, ale také chlapci, kteří většinou v menších či větších skupinkách obcházejí své známé, spolužačky, kamarádky nebo rodinné příslušnice.

Mezi hlavní držitele tradic ve Starém Městě bezesporu patří folklorní soubory a jejich členové. Chlapečtí členové jak mladších, tak starších ročníků vyrážejí za brzkých ranních hodin na obchůzku nejen po domech dalších členek folklorních souborů. To, že na „šlahačku“ chlapci přijdou, většina dívek očekává dlouho dopředu, ovšem i tak je mnohdy příchod několikačlenné skupiny o půl čtvrté ráno pořádně zaskočí. „My starší už se v brzkých začátcích zas tak moc nevyžíváme. To necháváme mladším klukům. Většinou začínáme později, až kolem šesté ráno,“ říká s úsměvem dlouholetý folklorista Pavel Vrána, který letos spolu s dalšími šohajíky obešel přibližně deset děvčat.
V každé domácnosti si dají sklenku vína a něco malého na zub a po chvilce vyráží i se zpěvem „o dům dál“.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak