Ve Společenském domě se konalo setkání k půlkulatému výročí

Písní věnovanou slavkovské bitvě tří císařů „Slavkov“ od country kapely Poutníci to začalo a písní „SEN“ z CD slavkovské rockové skupiny EXIT to skončilo. Co? Slavnostní setkání k 50. výročí od předání zrekonstruovaného Společenského domu ve Slavkově u Brna veřejnosti, které se uskutečnilo pod záštitou města a za účasti starosty a místostarostky v neděli 13. května odpoledne prostorách SC Bonaparte.

Více než sto nynějších i dřívějších činovníků v oblasti kultury, pozvaných hostů i účinkujících, zavzpomínalo na dobu rekonstrukce a přístavby bývalé Záložny na moderní Společenský dům a na akcemi doslova nabité Slavkovské kulturní jaro 1968.

Ve dvouhodinovém programu se ukázkami ze své tvorby představily hudební skupiny Poutníci, Výlet, SMP+, EXIT, Zámecká dechová hudba, Slavkovské žestě a dále vokálně-instrumentální soubor Collegium musicale bonum. Nechyběly také divadelní ochotnické soubory Divadelní spolek Slavkov u Brna, PER VOBIS a folklorní skupina Slavkovské króžek. Pořadem provázela moderátorka Irena Rozsypalová, která vzpomenula též letošní 20. výročí úmrtí svého otce Břetislava Rozsypala, významného slavkovského muzikanta, kapelníka a kulturního organizátora. Mezi hosty jsme také přivítali mnohé ochotníky a hudebníky, kteří se přímo podíleli v roce 1968 na slavkovských kulturních akcích, například 93 letého Jaroslava Ledvinku, spoludirigenta slavnostního koncertu z 9. 5. 1968, či Zdeňku Rotreklovou, která v červnu 1968 odehrála coby sólistka na příčnou flétnu Mozartův koncert pro flétnu a orchestr.

Po skončení setkání si mnozí účastníci prohlédli na Brněnské ulici soukromou výstavu fotografií a předmětů z hudebního dění ve Slavkově ve druhé polovině 20. století, kterou uspořádal Karel Marischler.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.