Ve Spišské Belé a Levotoči shlédli diváci nezapomenutelné koncerty vysokomýtského pěveckého sboru

Vysokomýtský pěvecký sbor Otakar, pěvecký sbor Bendl z České Třebová a Litomyšlský symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Davida Lukáše vystoupily ve Spišské Belé a v Levoči na koncertech uspořádaných u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Na Slovensku uvedly program nazvaný Pocta české opeře, který představily publiku ve Vysokém Mýtě na letošních Městských slavnostech. V pátek 12. října koncertovaly ve Spišské Belé a následující den v Levoči.

„Myšlenka uspořádat koncerty na Slovensku se zrodila na loňských Městských slavnostech. Pátečního koncertu vysokomýtského pěveckého sboru Otakar a korbašského sboru CHOR GOES POP se zúčastnil i starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Napadlo nás tehdy, že bychom mohli uspořádat společné koncerty Otakara a Litomyšlského symfonického orchestru v Levoči, která je partnerským městem Litomyšle, a nedaleké Spišské Belé, se kterou má partnerské vztahy Vysoké Mýto. Náš nápad se setkal s velkou vstřícností. Děkuji všem, kteří se zasloužili o to, že se nám ho podařilo uskutečnit,“ řekl starosta František Jiraský.

První koncert spojených pěveckých sborů Otakar a Bendl a Litomyšlského symfonického orchestru se konal v pátek 12. října v prostorách evangelického kostela ve Spišské Belé. Spolu s nimi vystoupila jedna z nejlepších slovenských sopranistek Eva Hornyaková. Před koncertem primátor Spišské Belé Štefan Bieľak uvedl: „Dnes večer budeme vzpomínat na události před 100 lety a možná budeme hodnotit rozhodnutí politiků z roku 1992. Mohli nás politici formálně rozdělit, ale nerozdělili nás v našich srdcích, myslích, či duších. Oba národy spojuje určitá „chemie“. Příkladem toho je i spolupráce Vysokého Mýta a Spišské Belé. V roce 2016 jsme se poprvé potkali, v roku 2017 už podepsali partnerskou smlouvu o spolupráci a v roku 2018 společně oslavujeme 100. výročí vzniku 1. republiky.“

Za úžasný hudební výkon byly sbory, orchestr a sopranistka Eva Hornyaková odměněny dlouhotrvajícím potleskem. „Spišská Belá zažila skvělý a neopakovatelný hudební večer. Byl to pro nás velmi silný zážitek plný nepopsatelných emocí, které doznívaly ještě několik dnů po koncertě. Našim přátelům z Čech za jejich přístup, hudební výkon a nasazení, i za náročnou cestu na Slovensko vyjadřujeme velké poděkování,“ dodal primátor Štefan Bieľak.

Na druhý den vystoupily sbory, orchestr a sopranistka Eva Hornyaková se stejným programem v evangelickém kostele v Levoči. I tady se jejich koncert setkal s vřelým přijetím. Obou koncertů se zúčastnili starostové Litomyšle a Vysokého Mýta Radomil Kašpar a František Jiraský.

Koncerty se uskutečnily pod záštitou všech čtyř partnerských měst – Vysokého Mýta a Spišské Belé, Litomyšle a Levoči a také hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Prešovského samosprávného kraje Milana Majerského.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.