Search
Close this search box.

Cvičení záchrany zraněných speleologů proběhlo na Jesenicku

Tři jednotky hasičů, včetně lezeckých specialistů ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Opavě, se zapojily na konci uplynulého týdne do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na záchranu dvou amatérských speleologů (muže a ženy) v bývalém břidlicovém lomu na okraji obce Čermná ve Slezsku.

Muži se pod nohama na okraji lomu uvolnily břidlicové desky a sklouznul do důlního díla asi 12 metrů hluboko. Vážně se zranil, nebyl schopen pohybu, byl však při vědomí, křičel bolestí a volal ženu o pomoc. Jeho kolegyni uhodila uvolněná břidlice do hlavy, dolů ale nespadla. I když byla zraněná a zmatená, nakonec se jí podařilo najít signál pro mobilní telefon a dovolala se na tísňovou linku hasičů 150. Nedokázala ale přesně určit, kde se lom nachází.

Na předpokládané místo události vyjely základní složky Integrovaného záchranného systému (IZS) – tři jednotky hasičů (dvě jednotky HZS MSK – ze stanic Vítkov a Opava, dobrovolní hasiči Budišovice nad Budišovkou), ZZS MSK a Policie ČR, které začaly pátrat po oznamovatelce a současně zachraňovat zraněného muže ze svážné hrany u důlního díla pomocí lanové techniky.

Muž byl nalezen již v bezvědomí, hasiči mu poskytli předlékařskou pomoc a uložili ho do evakuačních nosítek. Vytáhli jej nahoru pomocí lanové techniky, kterou přivezla a použila specializovaná lezecká skupina ze stanice HZS MSK v Opavě. Nalezli také zraněnou ženu, oba amatérské speleology transportovali k osádce ZZS MSK.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient