Ve Slaném dnes začíná výstava „Střední Čechy během stavovského povstání a české války“

V době letních prázdnin se od středy 11. července do neděle 19. srpna otevírá ve výstavní síni Vlastivědného muzea ve Slaném výstava Střední Čechy během stavovského povstání a české války. Výstavu připravil a zapůjčil Státní oblastní archiv v Praze. Expozice je doplněna reprodukcemi a grafickými listy Muzea hlavního města Prahy.
Počátek Třicetileté války v Evropě měl své kořeny právě v Čechách. Události, které spustila pražská defenestrace 23. května 1618, se intenzivně dotkly celých Středních Čech včetně Slaného.

Po defenestraci začaly boje mezi stavovským vojskem a katolíky. 31. července 1619 byl sesazen král Ferdinand II. Na konci října 1619 Slaný hostilo „zimního krále“ Fridricha Falckého. Postupně Habsburkové získali vojenskou převahu a po bitvě na Bílé hoře bylo stavovské vojsko poraženo a císařští obsadili Prahu. Slaný bylo vyzváno ke kapitulaci. 16. listopadu 1620 vyslalo město plnomocníky, kteří vykonali slib poddanství a věrnosti Ferdinandovi II. Císař jmenoval správcem Slaného – knížete Karla z Lichtenštejna, ten začal s odváděním financí z města pro vyživování císařské armády. Tím městu vznikl v roce 1621dluh 80 tisíc míšeňských grošů. Ve stejné době začal Jaroslav Bořita z Martinic se snahami o získání Slaného…

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.