Na prvním dubnovém zasedání rozhodla rada města také o několika výjimkách pro mateřské a základní školy, které o to zažádaly. Jedná se o navýšení počtu žáků ve třídách, a povolit ho může právě vedení města. „Ve školkových třídách by mělo být 24 dětí, na základních školách 28 a ve školách pro děti se speciálními potřebami dokonce jen 6 až 14 dětí. My jsme v několika případech povolili navýšení počtu, ve školce tak například místo 24 dětí může být 26. Celkem jsme tak povolili zvýšení ve 106 případech,“ vysvětlil primátor Raduan Nwelati. Podle něj by však trend ve městě měl být spíše opačný, tedy oproti doporučení ministerstva školství by měly mít boleslavské školy a školky méně žáků ve třídách. „Souvisí to s tím, o čem už delší dobu mluvíme, tedy že chceme, aby školství v Mladé Boleslavi bylo na výjimečné úrovni,“ dodal primátor.
„Hovoří li předpis o tom, že má být ve třídě 24 dětí, pak bych byl rád, aby v našich školkách bylo ve třídě 20 dětí, na základních školách by to mělo být 24 místo 28 dětí, a školy pro děti se speciálními potřebami jsou samostatnou kapitolou, tam je jakékoliv navýšení nežádoucí. I proto stavíme dvě nové mateřské školky, abychom mohli snížit počty žáků ve třídách,“ dodal primátor Nwelati.
Uvedl také, že méně dětí ve třídách má pozitivní vliv především na kvalitu výuky, protože se pedagogové mohou jednotlivým dětem věnovat daleko intenzivněji, a mají také nad třídou lepší kontrolu. Pro školy to ale znamená snížení příjmů. neboť peníze dostávají podle počtu žáků. Město by tedy v takovém případě muselo finanční rozdíl školám kompenzovat. „To je ale právě jedna z těch věcí, jimiž by boleslavské školství mohlo být v rámci republiky výjimečné,“ myslí si Raduan Nwelati.
V oblasti školství má celou řadu plánů do budoucna, zvažuje vznik speciální třídy v některé ze stávajících škol, kde by hlavním jazykem výuky nebyla čeština, ale například angličtina, v úvaze je rovněž cizojazyčná městská školka.
Rovněž přemýšlí o speciální školce pro děti s autismem, protože lidí s touto diagnózou v posledních letech přibývá a v Mladé Boleslavi nejsou v krajských školských zařízeních dostatečné kapacity, proto rodiče vozí děti s tímto typem hendikepu do Turnova.