Search
Close this search box.

Ve městě začala unikátní výstava děl bratrů Charlemontových

Umělecká díla trojice bratrů Charlemontových, malíře a kreslíře Eduarda, malíře Huga a sochaře Theodora, představuje výstava Fenomén Charlemont, která je od 17. května k vidění v Oblastní galerii Liberec – Lázně.
Na slavnostní vernisáž, které se za město zúčastnil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, dorazili také potomci legendárního rodu Liebiegů, a nikoli náhodou, protože všichni bratři Charlemontové s jednou z nejvýznamnějších libereckých rodin spolupracovali a právě Liebiegové jsou zobrazeni na řadě jejich uměleckých děl. Vzácná návštěva dorazila také z Paříže, konkrétně pan Bruno Seydoux, který se pyšní velkou sbírkou uměleckých děl bratří Charlemontů.

Cílem výstavy Fenomén Charlemont je poukázat na zajímavá jména v dějepisu umění, která dosud zůstávala stranou pozornosti. Obrazy a kresby ze sbírek Oblastní galerie Liberec doplnily zápůjčky z českých a moravských institucí. Zpestřením výstavy je automobil Benz Victoria Theodora Liebiega ml., který byl vůbec prvním automobilem na českém území a stal se námětem obrazu Huga Charlemonta. Automobil byl zapůjčen ze sbírek Národního technického muzea v Praze.

„Soudím, že tenhle krasavec bude jedním z nejobletovanějších objektů letošní kulturní sezony v Liberci. Pohon na benzín, průměrná rychlost 13,6 kilometrů v hodině, kola z tvrzené gumy, kožené blatníky a nádhera na první pohled. Bylo by fajn, kdyby Liberečané třeba jeho prostřednictvím získali alespoň trochu bližší vztah k rodině Liebiegů a tím i k vlastní slavné historii,“ uvedl k výstavě náměstek primátora Ivan Langr.

O autorech
Malíř Eduard Charlemont (1848–1906) sehrál významnou roli při tvorbě sbírky libereckého velkoprůmyslníka Heinricha Liebiega a jako znalec vídeňských a přížských ateliérů se stal jeho poradcem. Dílo Eduarda Charlemonta je rozptýleno po celém světě, převážně v soukromých sbírkách. Hugo Charlemont (1850–1939) se věnoval všem malířským oborům a vynikal i v grafických technikách. Patrně nejznámější jsou jeho krajiny ve stylu náladového impresionismu. Sochař Theodor Charlemont (1859–1938) pak pracoval v duchu pozdního historismu, zabýval se portréty, reliéfy a medailony a svými návrhy na pomníky spoluvytvářel podobu měst.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient