Prostranství před Základní školou na náměstí T. G. Masaryka 1260 ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek 26. října před desátou hodinou zaplnilo účastníky pietního setkání k státnímu svátku „Den vzniku samostatného státu“, který si každoročně připomínáme 28. října.
Před samotnou sochou prvního prezidenta samostatného československého státu T. G. Masaryka, drželi čestnou stráž děti z oddílu Junáci. Pietní akt hudebně doprovázel Frýdlantský hudební spolek a slavnostního proslovu se zhostil ředitel Základní školy na ulici Komenského, Mgr. Petr Novotný.
Vedení města Frýdlant nad Ostravicí zastupovali starostka RNDr. Helena Pešatová a místostarosta Mgr. David Pavliska, který položil kytici k soše T. G. Masaryka. Nechyběli ani zástupci frýdlantské Tělovýchovné jednotky Sokol a děti z Mateřské školy na ulici Janáčkova 1444 Frýdlant nad Ostravicí. Slavnostní pietní akt byl zahájen hymnou České republiky.