Ve Dvorku a v Dolní Jablonné rostou skoro stoleté lípy svobody

U příležitosti 100. výročí zrodu samostatné Československé republiky byly v Přibyslavi vysázeny tři lípy svobody. Dvě poblíž centra města zakořenily zásluhou školáků a jedna přičiněním osadního výboru poroste u kulturního domu v Utíně.

Tradice dávného vysazování národních stromů, symbolů slovanství obecně a českého vlastenectví zvláště, v Přibyslavi a okolí znovu ožila právě po památném roce 1918.

Republice do vínku lípu v dubnu 1919 věnovali občané Dolní Jablonné. Místo pro ni našli na návsi, na břehu rybníka.

O pár dnů později, 1. května 1919, lípu zasadili občané Dvorka a Uher na náhorní planině, z níž se otevírá nejkrásnější panorama Přibyslavi, včetně pohledu na Keřkov a Hřiště.

Naopak – výrazný osamělý strom je viditelný ze značné dálky. Lze ho spatřit ze silnice do Hesova nebo od Poříčí z cesty do Polné, za příznivého počasí je dohlédnutelný až z letiště.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.