Ve čtvrtek se horníci vrátí na místo neštěstí. Těžba v Dole ČSM bude pokračovat

(Aktualizováno před )

Těžební společnost OKD obnoví práce v Dolu ČSM ve Stonavě tento čtvrtek. Ale pochopitelně jen v místech, které nebyly minulý týden zasaženy výbuchem metanu, při kterém zahynulo 13 horníků a několik dalších bylo zraněno. „Dnes ráno rozhodl vedoucí likvidace havárie o ukončení havarijního stavu v oblasti postižené výbuchem metanu. Oblast 29. sloje byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi a je inertizována dusíkem. V průběhu několika týdnů zde budou prováděna pouze kontrolní měření koncentrací plynů ze zavedených sond,“ řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Do fakultní nemocnice v Ostravě bylo po výbuchu odvezeno několik zraněných. Jeden z horníků, který měl hluboké popáleniny, byl v kritickém stavu. Dnes u něj došlo ke zlepšení. „Zůstává dál v kritickém stavu. Jsme ohledně prognóz opatrní. Můžeme ale říct, že se objevují náznaky drobného zlepšení,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová.

Vánoční mše na Ostravsku a Karvinsku budou věnovány především památce zemřelých horníků. „Mše budou dvě. Dnes ve 21:00 a v úterý pak v 10:15. Je to proto, že ne každému vyhovuje večerní čas,“ řekl stonavský farář Roland Manowski.

Kdo chce finančně pomoci rodinám horníků, kteří zahynuli při neštěstí v dole ČSM, může využít dva účty. Jeden provozuje Spolek svatá Barbora, který pomáhá hornickým sirotkům. Číslo účtu je 1657156389/0800.
Druhý účet zřídila v pátek Nadace OKD společně s těžařskou společností. Jeho číslo je 342342342/0800.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz