Včerejší požár lesa u Chabičova likvidovalo sedm hasičských jednotek

(Aktualizováno před )

U druhého většího požáru lesního porostu v neděli 19.8.2018 zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky na Olomoucku. Oznámení o černém kouři z lesa za Chabičovem směr Mutkov s upřesněním, poblíž místního vysilače pro mobilní technologii, přijalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po čtrnácté hodině. Situaci mírně stěžovalo i vytížení dalších jednotek z regionu již u zmiňovaného dopoledního požáru v Dolanech.

K místu postupně dorazilo sedm hasičských jednotek. Plocha požáru nebyla velkého rozsahu, zhruba 50×20 metrů po lokalizaci, nicméně zcela zaplněná velkými hromadami klestu navíc po dřívější větrné smršti s vyvrácenými pařezy a hustě prorostlé hrabankou. Situaci nepříjemně stěžoval silnější vítr, plameny se tak velmi rychle přibližovaly k nedalekému vzrostlému lesu.

Hasiči v obci Řídeč zřídili u rybníku čerpací stanoviště a dálkovou kyvadlovou dopravou prováděli zásobování tří zřízených úseků. Jednotky v následujících hodinách prováděly postupné rozhrabávání a prolévání vodou. Většina míst vyžadovala důkladné prolití zvláště v místech nebezpečí prohoření do kořenů stromů. Hromady vyhořelého klestu hasiči postupně rozebrali a taktéž důkladně prolili vodou.

Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, dle vyjádření majitelů požár způsobil předběžnou škodu v částce 30 tis. korun, co je podstatné včasným zásahem a uchránění dalšího okolního porostu jsou hodnoty uchráněného majetku v částce téměř 50 mil. korun.

U požáru zasahovaly profesionální jednotky z Olomouce a Uničova, z řad dobrovolných hasičů jednotky Moravský Beroun, Babice, Huzová, Újezd a Liboš.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz