Search
Close this search box.

Včera se Hamáček sešel s prezidentem, nyní se bude radit s užším vedením ČSSD

Prezident Miloš Zeman přijal na hradě předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Ten mu přednesl své představy ohledně případné budoucí spolupráce s hnutím ANO.

Předseda ČSSD informoval prezidenta o návrzích hnutí ANO, které vyslechli vyjednávači ČSSD při pondělní schůzce. Novinářům však Hamáček nesdělil, co bylo předmětem vyjednávání. Nejdřívě chce vše projednat na grémiu ČSSD, které se koná dnes. Vedení strany pak rozhodne, zda se vrátí k jednacímu stolu s hnutím ANO.

Předešlá schůzka mezi těmito subjekty skončila krachem, obě strany se nedohodly především na personálním obsazení budoucí vlády. ČSSD opět zamítla, že by ve vládě mohl být člověk, který je trestně stíhán. Tím byl myšlen Andrej Babiš. Dále sociální demokracie požadavala buď ministerstvo vnitra či financí, s čímž ANO nesouhlasilo.
Pokud by však přece jenom došlo k dohodě mezi těmito dvěma stranami, očekává se, že by přizvali k jednání KSČM, která by měla vládní koalici ANO+ČSSD podporovat.
Očekává se, že ANO nabídne sociálním demokratům těchto šest ministerských křesel: zahraničí, obranu, kulturu, práce a sociální věci, školství a místní rozvoj.
Problém by však mohl nastat kolem jmenování nového šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterým se stal poslanec Jiřího Maška z hnutí ANO. ČSSD se to nelíbí, protože původní dohoda zněla, že v čele bude člověk z opozice.

Jan Hamáček byl už čtvrtý předseda parlamentních stran, který měl tento týden schůzku s prezidentem. Miloš Zeman se předtím sešel už s lídry ODS (Petr Fiala), Pirátů (Ivan Bartoš a Jakub Michálek) a KDU-ČSL (Pavel Bělobrádek).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient