Vandal poničil nenávratně Prachovské skály

To že sprejeři ničí vlakové soupravy či domy, už není neobvyklá věc. Nyní se však nějaký vandal zaměřil i na přírodu. V Prachovských skalách se na pěti místech našly sprejem utvořené nápisy. Policie už to začíná vyšetřovat jako trestný čin poškozování cizí věci. Pachateli hrozí až tři roky za mřížemi. „Škoda je předběžně stanovena na nejméně pět tisíc korun, kdy samotné upřesnění celkové škody je předmětem dalšího šetření,“ informoval mluvčí policie Aleš Brendl.

Spíše se však dá říci, že ta škoda je svým způsobem nevyčíslitelná, protože i když by se nápisy odstranily, naruší to, podle odborníků, celistvost povrchu. Pokud se něco podobného objeví na smývatelném povrchu, je možné to odstranit chemicky. V tomto případě by se to však muselo vyčistit technicky, např. kartáčem… Nápisy jsou přibližně na šířku dva metry a na výšku metr dlouhé.
Další možností je nechat ty nápisy na místě a časem by se přirozeně zakryly mechem a lišejníkem.
Místní, ani policie, nikdy nezaznamenali, že by se zde, ale i jinde v přírodě, něco podobného v minulosti stalo. Policie na tento vandalismus přišla v podstatě náhodou, když monitorovala sociální sítě.

Prachovské skály patří v letním období mezi nejoblíbenější místa turistů. Leží blízko Jičína a jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Kromě krásné přírodní scenérie teď budou mít další zvláštnost…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.