Search
Close this search box.

V Zámecké galerii Holešov připravují tradiční výstavu Betlémů

Výstava betlémů v předvánočním čase se na zámku v Holešově koná již po počtvrté. Letos poprvé ji zpříjemní ručně vyrábění andělé, které do Holešova zapůjčili lidé z veřejné sbírky. Výstava se koná od 2. do 30. prosince, otevřena bude ale již v sobotu 1. prosince odpoledne.

Zámecká sala terrena představí čtyřicet betlémů od modelů vyřezávaných, skříňových, k zavěšení, rozložených na jednotlivé figurky nebo zcela netradičních háčkovaných, z papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny a perníku. K vidění bude také velký betlém ostravského řezbáře Ladislava Krále se čtyřiceticentimetrovými figurkami a jeho další tři modely, které v Holešově ještě vystavené nebyly. Na výstavě by mělo opět stát torzo původního betléma z holešovského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Některé figury jsou dvě stě let staré.

Organizátoři očekávají, že veřejnost nejvíce zaujmou modrotiskové betlémy Antonie Dostálkové ze Starého Města a betlémy malované na hedvábí její dcery Dity Dostálkové.

„Takové betlémy jsme v Holešově ještě neměli. Paní Dostálková je původně loutkářka, vyrábí si vlastní formy, které posílá do strážnické modrotiskové dílny, jedné ze dvou v republice. Vytváří celé kompozice betlémského výjevu, z tisků šije loutky, polštáře, dlouhé závěsné šály i knižní leporela,“ dodává kurátor výstavy Jakub Dorazín s tím, že Antonie Dostálková svůj postup práce dokonce ručně popsala na papír a při zápůjčce do Holešova požádala, aby byl text přiložen k vystaveným betlémům.

Sbírka andělů v tuto chvíli ještě trvá, podle příslibu veřejnosti pořadatel Městské kulturní středisko Holešov očekává, že se na výstavě objeví andělé vyrobení z vizovického pečiva a papírové krajky, uháčkované z příze, upečené z perníku nebo anděl v životní velikosti zavěšený na stěnu.

Organizátoři výstavy se letos zaměřili na betlémáře a sběratelé betlémů především z Moravy a regionu. Na výstavě se podílejí i žáci z tovačovské řezbářské školy i méně známí lidoví tvůrci.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient