V ulicích města jsou tuny odpadu, je třeba začít u sebe

Tuny věcí, které měly skončit v kontejnerech nebo ve sběrném dvoře, se povalují v přírodě. Běžný obrázek nejen pro jarní měsíce. Vyškov, který v loňském roce jen za odklizení černých skládek vynaložil sto tisíc korun, nechal zlikvidovat další nelichotivá místa: prostor za garážemi u aquaparku i v okolí Jandovky a dopravního hřiště. Tak trochu symbolicky v pátek 6. dubna, den před dobrovolnickou akcí Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Odpadků volně v přírodě přibývá a ti, kdo je vyhazují, jsou prakticky nepostižitelní. „Veřejná prostranství ve vlastnictví města uklízíme neustále. Bohužel nepořádek vzniká i v místech, která nejsou na našich pozemcích, míra znečištění je ovšem enormní. Nechceme, aby hyzdila město. Například místo za garážemi lákalo bezdomovce, kteří si mezi hustou zeleň natahali matrace a velké množství odpadu. Proto jsme k vyklizení přistoupili. Nakonec se jednalo o bezmála půldruhé tuny odpadu. Úklid tak stojí městskou kasu nemalé peníze,“ zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek. Jedním dechem ovšem dodává, že vše začíná a končí u lidí.

Pátrání po vinících a obecně dokazování není jednoduché. „Máme poznatky od úklidové firmy, od obyvatel města i známe stálá místa, která uklidíme, ovšem do několika týdnů se velké množství odpadu objeví znova. Naneštěstí to nejsou lokality, kde by stačil jeden pytel. Na tom, jak vypadá naše prostředí, se podílíme všichni. Bohužel lidé jsou nevychovaní a házet nepořádek volně do přírody je pro mnohé normou. Lhostejnost a pohodlnost některých lidí je smutná, ale je to tak,“ prohlásil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Připomněl, že stejný obrázek se dennodenně objevuje i v okolí klasických sběrných hnízd. Kontejnery opatřené pokyny, jak se má s odpadem nakládat, jsou plné, a přitom společnost Respono mnohdy sváží v podstatě vzduch. „Lidé dál nesešlapují plastové lahve nebo velké papírové krabice. Ty pak zaplňují velkou část kontejneru jen pro sebe. Smutnou kapitolou je pak objemný odpad, který má přitom končit na sběrném dvoře. Okolo popelnic jsou velké spotřebiče nebo kusy nábytku. Vyškované místa fotografují a vkládají na sociální sítě. Všichni pak vnímáme, jak otřesně to vypadá, ovšem nijak to nepomáhá. Samozřejmě si těchto podnětů všímáme, protože nemůžeme mít oči všude, a necháváme lokality pravidelně uklízet. Každý ovšem musí začít u sebe. V dané problematice nicméně plánujeme poměrně zásadní změny, o kterých chceme veřejnost v brzké době informovat,“ uzavřel místostarosta Jurka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.