V Úhonicích hořel les, hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu

Ve středu 30. května pár minut po 17. hodině přijala operátorka tísňové linky středočeských hasičů informaci o požáru v lesním porostu poblíž obce Úhonice v okrese Praha-západ.

K události vyjeli profesionální hasiči ze stanice HZS Beroun a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Úhonice, Rudná a Unhošť, celkem s pěti cisternovými automobilovými stříkačkami.

První jednotka, která přijela na místo asi za deset minut od ohlášení, zjistila, že hoří tráva, hrabanka a náletové dřeviny ve spodní partii lesa na téměř dvouhektarové ploše ve svažitém terénu, kam vede jen úzká cesta nevhodná pro těžkou hasičskou techniku. Po natažení hadicového vedení bylo zahájeno hašení. Hasičům se podařilo požár v poměrně krátké době lokalizovat alespoň do té míry, že už se dál nerozšiřoval.

Mnoho lokálních ohnisek se však nacházelo ukrytých v hrabance a v kořenovém systému. Velitel zásahu proto nechal povolat ještě jednotky HZS Kladno a SDH Chyňava s velkokapacitními cisternami, které pak zajišťovaly kyvadlovou dopravu vody od hydrantu z dva kilometry vzdálených Úhonic. Zároveň byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Kromě vyšetřovatele požárů vyjel na místo i řídící důstojník územního odboru.

Zasažená oblast byla následně rozdělena na tři úseky, ve kterých byla nově se objevující ohniska likvidována sedmi D proudy. Zásah byl ukončen v devět hodin večer s tím, že na dohlídku do ranních hodin zůstala v lese místní úhonická jednotka. Přivolaný revírník spolu s vyšetřovatelem stanovil vzniklou škodu na deset tisíc korun, uchránit se podařilo porost v hodnotě dvou set tisíc. Požár s největší pravděpodobností vznikl lidskou nedbalostí.

Ve čtvrtek dopoledne bylo požářiště zkontrolováno termokamerou, která objevila v hrabance schovaných asi deset menších ohnisek, která byla ihned hašena jedním D proudem. Po domluvě s revírníkem bude hlídání požářiště pokračovat minimálně do pátečního večera.

Po dobu středečního zásahu zálohovala stanici HZS Beroun jednotka SDH obce Králův Dvůr.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak