Search
Close this search box.

V Úhonicích hořel les, hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu

Ve středu 30. května pár minut po 17. hodině přijala operátorka tísňové linky středočeských hasičů informaci o požáru v lesním porostu poblíž obce Úhonice v okrese Praha-západ.

K události vyjeli profesionální hasiči ze stanice HZS Beroun a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Úhonice, Rudná a Unhošť, celkem s pěti cisternovými automobilovými stříkačkami.

První jednotka, která přijela na místo asi za deset minut od ohlášení, zjistila, že hoří tráva, hrabanka a náletové dřeviny ve spodní partii lesa na téměř dvouhektarové ploše ve svažitém terénu, kam vede jen úzká cesta nevhodná pro těžkou hasičskou techniku. Po natažení hadicového vedení bylo zahájeno hašení. Hasičům se podařilo požár v poměrně krátké době lokalizovat alespoň do té míry, že už se dál nerozšiřoval.

Mnoho lokálních ohnisek se však nacházelo ukrytých v hrabance a v kořenovém systému. Velitel zásahu proto nechal povolat ještě jednotky HZS Kladno a SDH Chyňava s velkokapacitními cisternami, které pak zajišťovaly kyvadlovou dopravu vody od hydrantu z dva kilometry vzdálených Úhonic. Zároveň byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Kromě vyšetřovatele požárů vyjel na místo i řídící důstojník územního odboru.

Zasažená oblast byla následně rozdělena na tři úseky, ve kterých byla nově se objevující ohniska likvidována sedmi D proudy. Zásah byl ukončen v devět hodin večer s tím, že na dohlídku do ranních hodin zůstala v lese místní úhonická jednotka. Přivolaný revírník spolu s vyšetřovatelem stanovil vzniklou škodu na deset tisíc korun, uchránit se podařilo porost v hodnotě dvou set tisíc. Požár s největší pravděpodobností vznikl lidskou nedbalostí.

Ve čtvrtek dopoledne bylo požářiště zkontrolováno termokamerou, která objevila v hrabance schovaných asi deset menších ohnisek, která byla ihned hašena jedním D proudem. Po domluvě s revírníkem bude hlídání požářiště pokračovat minimálně do pátečního večera.

Po dobu středečního zásahu zálohovala stanici HZS Beroun jednotka SDH obce Králův Dvůr.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient