Search
Close this search box.

V uherskohradišťské nemocnici provedli raritní operaci

Praha a Vysoké nad Jizerou, tam se takovéto operace provádějí častěji, na ostatních pracovištích jde ale spíše o velkou raritu. Řeč je o výměně drobného kloubu prstu ruky, do které se před několika měsíci pustili lékaři Oddělení ortopedie Uherskohradišťské nemocnice.

„Pokud jde o operaci samotnou, po technické stránce na ní nic tak zvláštního není, princip je stejný jako třeba u výměny kolenního kloubu, i když je tady samozřejmě všechno mnohonásobně menší. Tento zákrok je ale specifický zejména svou anatomickou lokalitou a četností, s kterou se v nemocnicích provádí,“ říká na úvod Martin Skládal, primář Ortopedického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Ve většině podobných případů se totiž problémy s klouby prstů řeší tzv. dézou, tedy srůstem kostí v určitém funkčním postavení. Tím ale samozřejmě kloub ztratí hybnost. „V tomto případě šlo o muže, který byl přivezen na traumatologii po pádu z výšky. Trpěl proto mnohačetnými zraněními a na problém s prstem si začal stěžovat až po několika měsících, kdy jsme objevili poúrazovou artrózu. Tento člověk se živí rukama, a proto jsme se rozhodli pro řešení, které by mu umožnilo v předchozí práci pokračovat, “ vysvětluje primář Skládal.

Kloubní náhrada, kterou v Uherskohradišťské nemocnici pacientovi operovali, má na kotvící straně ke kosti speciální povrch. Obrazně se dá říct, že pórovitá kost do něj přímo vroste, což zajišťuje mnohem lepší propojení s umělým kloubem. „Pokud by bylo potřeba takovouto náhradu někdy vyjmout a třeba vyměnit, bylo by nutné kost zlomit a kov vysekat. Po osmi měsících od operace ale můžeme říct, že implantát je pevně fixován. Vše proběhlo hladce a muž získal asi polovinu normálního rozsahu hybnosti zdravého kloubu a mohl se tak vrátit k běžné aktivitě,“ doplňuje primář Skládal.

K výměně malého kloubu prstu ruky přistoupili lékaři Uherskohradišťské nemocnice vůbec poprvé a zatím s jejím zavedením do běžné operativy nepočítají. Roli hraje třeba i cena. Výměna velkého kolenního kloubu se totiž pohybuje do deseti tisíc korun, implantát prstu ruky ale stál více než pětatřicet tisíc korun.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient