V Uherském Brodě proběhly oslavy sta let výročí republiky

(Aktualizováno před )

Dne 28. října 1918 vznikla samostatná Československá republika. Po sto letech si tuto událost připomněla snad všechna města a vesnice, Uherský Brod nevyjímaje. Hlavní část oslav připadla na pátek 26. října.

Běh pro republiku
Základní škola Mariánské náměstí uspořádala dopoledne na stadionu Lapač „BĚH PRO REPUBLIKU”. Na zahájení si všichni společně zazpívali hymnu, učitel Stanislav Zlámal pak všem přiblížil, jak probíhal zrod republiky v Uherském Brodě. Více než 400 žáků, učitelů a dalších zaměstnanců školy s trikolorou, vlaječkami, čelenkami i oděvy v národních barvách se poté postavilo na start a štafetovou formou zaběhlo symbolických 100 km (ve skutečnosti ještě mnohem více) jako připomínku 100 let republiky. Spontánně se k nim přidávali i přihlížející, takže na oválu bylo možné spatřit běžící maminky a tatínky s kočárky i dědečky a babičky ruku v ruce s vnoučaty.

Lípa na Masarykově náměstí
Na zahájení oslav 100. výročí vzniku Československé republiky byla lípa, která je jednou z dominant Masarykova náměstí, prohlášena památným stromem. O její historii promluvil místostarosta David Surý.
Lípa byla ozdobena v barvách trikolory.

Lípa na Mariánském náměstí
Na Masarykově náměstí jsme se pomyslně přenesli o sto let zpátky, na Mariánském náměstí jsme se naopak obrátili k budoucnosti. Před vchodem do základní školy byla slavnostně vysazena nová lípa republiky, která bude dělat radost nejen nám, ale i dalším generacím. Projev přednesl opět místostarosta David Surý.
Město Uherský Brod zahájilo plánování oslav již 26. 1. tohoto roku podáním žádosti o jednu ze stovky lip věnované k hromadné výsadbě. Celkově tak bylo v naší republice vysazeno symbolických 2018 lip. Celostátní akci pod názvem Stromy svobody 1918-2018 organizovala Nadace Partnerství ve spolupráci s firmou Arboeko.
Lípa vysazená před průčelím školy má stáří 7 let a je navržena jako párový strom. Druhá lípa může být vysazena například v rámci dokončení rekonstrukce celého Mariánského náměstí, které by se mělo začít připravovat v následujících letech.
Do oslav se zapojili i zástupci spolků, především SKAUTI ze střediska Uherský Brod. Navštívili Okresní archiv, kde bádali v kronikách města a poté průzkumem zjištěných lokalit vypátrali všechny lípy, které se v rámci výročí oslav republiky v Uherském Brodě vysadily. Vše zdokumentovali a výsledek své činnosti prezentovali veřejnosti.

Pietní akt na náměstí Svobody
U památníku obětem I. světové války se sešlo velké množství lidí. Věnce a kytice zde položili zástupci našeho města, politických stran a hnutí a také sokolové. O výročí 100. let vzniku Československé republiky hovořil starosta Patrik Kunčar.
Krásnou a důstojnou atmosféru na tomto místě vytvořil Pěvecký sbor DVOŘÁK a DH Hradčovjanka.
Pietní akt byl ukončen společným zpěvem hymny.

Móda první republiky a představení nové knihy
Ve Sloupovém sále Muzea J. A. Komenského nebylo k hnutí. Konala se zde stylová módní přehlídka, která otevřela výstavu Šaty dělají člověka aneb móda první republiky. Přehlídku, na níž byly k vidění např. originální šaty, které nosila Adina Mandlová či tmavě modrý kostýmek z dvacátých let minulého století, pocházející přímo z Uherského Brodu, moderoval ALEŠ CIBULKA. Ten se také stal jedním z kmotrů NOVÉ KNIHY Radka Tomečka „Uherský Brod 1918-1938″, která se věnuje historii Uherského Brodu za první republiky. Publikace má 128 stran textu a více jak 100 dobových fotografií. O knihu byl mezi návštěvníky obrovský zájem. K dostání je na pokladně muzea.
Autorkou výstavy, která v muzeu potrvá až do 24. dubna příštího roku, je známá sběratelka dobového odívání 20. století Vlaďka Dobiášová. Prohlédnout si můžete originály oděvů, které nosily prvorepublikové hvězdy Svatopluk Beneš, Eva Ferbasová, Nataša Gollová, Marie Rosůlková a další, část výstavy je věnována tvorbě významných prvorepublikových módních salonů (Hana Podolská, Oldřich Rosenbaum, Heda Vlková, Anna Frolíková) i obuvnickým značkám (Baťa, Popper…). A nechybí zde ani dobové propagační předměty a první technické vymoženosti.
Také pořad v muzeu byl zakončen společným zpěvem české i slovenské hymny.

Slavnostní koncert New Time Orchestra
Slavnostnímu koncertu v Domě kultury předcházel ohňostroj, který rozzářil nebe nad Panským domem a klášterem. Na úvod koncertu zazněla hymna v podání Kateřiny Knapové, poté krátce promluvil ředitel DK Radek Srnec a místostarosta Petr Vrána.
Pak už se všichni zaposlouchali do známých hitů Marty Kubišové, Hany Hegerové, Waldemara Matušky, Karla Hály a dalších interpretů, v podání sólistů Hany Holišové a Tomáše Davida, které doprovázel sedmnáctičlenný brněnský profesionální bigband New Time Orchestra (NON, JE REGRETTE RIEN, směs písní HANY HEGEROVÉ, BLUES PRO TEBE, O NÁS DVOU, ŽE KOČKA NENÍ PES)

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz