Search
Close this search box.

V Tyršových sadech je nová pamětní deska. Připomíná ocenění Stavba roku

Tyršovy sady mají na svém kontě již několik ocenění. To nejčerstvější získaly v loňském roce, kdy byly vyhlášeny jako Stavba roku 2017. Návštěvníci parku si navíc od tohoto týdne mohou pamětní desku s tímto titulem prohlédnout na vlastní oči, město se ji totiž rozhodlo instalovat na budovu kavárny.

Pamětní plaketa se nachází na boční stěně kavárny, při vstupu do parku ze Sukovy třídy. „Desku jsme se rozhodli umístit na takovém místě, aby nijak neomezovala veřejnost a zároveň byla součástí parku. Návštěvníci si aspoň budou moci přečíst, že nyní procházejí parkem, který sklízí obdiv také u odborníků,“ podotýká náměstkyně primátora zodpovědná za investice a územní plánování Helena Dvořáčková.

Ocenění loni v Praze převzali autor návrhu revitalizace architekt Tomáš Jiránek, zástupci města a společnosti BaK, která proměnu parku pro město realizovala. Projekt revitalizace Tyršových sadů přitom dokázal obstát v celorepublikové soutěži Stavba roku v konkurenci dalších 52 staveb. „Je to, myslím, poprvé, kdy mezi domy zvítězil park, tedy dílo krajinářské architektury. Cena za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování dává stavbě jakýsi státní odznak, Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR je odznakem přímo národním. To srdce těší. Jsme pokorně hrdí, že jsme mohli být u takového projektu a společně s městem Pardubice a týmem stavitelů jsme mohli předat toto dílo lidem ke každodenní radosti. Za tuto příležitost moc děkujeme,“ dodává autor návrhu revitalizace architekt Tomáš Jiránek.

Kromě titulu Stavba roku 2017 však projekt získal také Cenu za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování a Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR. Druhou zmíněnou cenu si navíc autor projektu a zástupci města a zhotovitelské firmy převzali z rukou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, která se zúčastnila i slavnostního odhalení desky.

Město začalo rozsáhlou revitalizaci plánovat po roce 2000, přičemž samotná rekonstrukce Tyršových sadů byla zahájena v srpnu roku 2014 a dokončena byla na podzim roku 2015. Od té doby se sady staly místem, které láká nejen odpočinku. Na zpevněné promenádě již zdomácněly i nejrůznější kulturní akce či výstavy, živou učebnicí se stala alej k zámku, v níž byly ponechány části starých stromů, ve kterých přežívá kolonie chráněných páchníků hnědých.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient