V Tyršových sadech je nová pamětní deska. Připomíná ocenění Stavba roku

Tyršovy sady mají na svém kontě již několik ocenění. To nejčerstvější získaly v loňském roce, kdy byly vyhlášeny jako Stavba roku 2017. Návštěvníci parku si navíc od tohoto týdne mohou pamětní desku s tímto titulem prohlédnout na vlastní oči, město se ji totiž rozhodlo instalovat na budovu kavárny.

Pamětní plaketa se nachází na boční stěně kavárny, při vstupu do parku ze Sukovy třídy. „Desku jsme se rozhodli umístit na takovém místě, aby nijak neomezovala veřejnost a zároveň byla součástí parku. Návštěvníci si aspoň budou moci přečíst, že nyní procházejí parkem, který sklízí obdiv také u odborníků,“ podotýká náměstkyně primátora zodpovědná za investice a územní plánování Helena Dvořáčková.

Ocenění loni v Praze převzali autor návrhu revitalizace architekt Tomáš Jiránek, zástupci města a společnosti BaK, která proměnu parku pro město realizovala. Projekt revitalizace Tyršových sadů přitom dokázal obstát v celorepublikové soutěži Stavba roku v konkurenci dalších 52 staveb. „Je to, myslím, poprvé, kdy mezi domy zvítězil park, tedy dílo krajinářské architektury. Cena za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování dává stavbě jakýsi státní odznak, Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR je odznakem přímo národním. To srdce těší. Jsme pokorně hrdí, že jsme mohli být u takového projektu a společně s městem Pardubice a týmem stavitelů jsme mohli předat toto dílo lidem ke každodenní radosti. Za tuto příležitost moc děkujeme,“ dodává autor návrhu revitalizace architekt Tomáš Jiránek.

Kromě titulu Stavba roku 2017 však projekt získal také Cenu za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování a Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR. Druhou zmíněnou cenu si navíc autor projektu a zástupci města a zhotovitelské firmy převzali z rukou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, která se zúčastnila i slavnostního odhalení desky.

Město začalo rozsáhlou revitalizaci plánovat po roce 2000, přičemž samotná rekonstrukce Tyršových sadů byla zahájena v srpnu roku 2014 a dokončena byla na podzim roku 2015. Od té doby se sady staly místem, které láká nejen odpočinku. Na zpevněné promenádě již zdomácněly i nejrůznější kulturní akce či výstavy, živou učebnicí se stala alej k zámku, v níž byly ponechány části starých stromů, ve kterých přežívá kolonie chráněných páchníků hnědých.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!